Az Origo készített hosszabb interjút az FTC elnökével, Kubatov Gáborral, ebből idézünk témák szerint az alábbiakban. A teljes interjú itt olvasható el!
A FRADI KÖLTSÉGVETÉSÉRŐL:
- Nagyjából ötmilliárd forintból, amelynek közel a kétharmada a labdarúgásra megy el. Átláthatóan gazdálkodunk, betartjuk az előírásokat. A Ferencvárosban megszűntek az arculatátviteli szerződések, a bújtatott pénzek. Nálunk nincs adóelkerülés, nincsenek zsebbe kifizetett pénzek. Az összes sportolónk be van jelentve, adót és egyéb közterheket tisztességgel fizetünk utánuk. Amikor hat évvel ezelőtt elnöknek választottak, egy csőd felé tántorgó egyesületet vettem át. Akkor azt mondtam, hogy ha a klubot rendbe tesszük, akkor gazdaságilag is talpra állunk. Nálunk minden sportoló fizeti a tagdíjat. Nem tudom, máshol miként csinálják ezt, mi erre büszkék vagyunk. Az úszószakosztályunk például már kifejezetten nyereséges. Azt is sportágfejlesztésre fordítjuk. Nálunk edző nem nyúlhat pénzhez – nem ez a dolga. Az egyesület erre hivatott gazdasági szakemberei, pénzügyi vezetői, pénztárosai oldják meg ezt a feladatot. Egy tréner legyen feddhetetlen, pénzzel ne foglalkozzon.
A VÉNASZKENNERRŐL ÉS AZ ULTRÁKRÓL:
- Ha követtünk el hibát, akkor azzal követtük el, amikor először kommunikáltunk erről. Ha akkor világosan elmondjuk, hogy ez egy teljesen átlátható rendszer, hogy nem jutunk semmiféle olyan adathoz, amelyek személyiségi jogokat sértenek, akkor talán másképpen alakul ez a történet. A stadionépítés közben, a műszaki fejlesztésben volt először leírva, hogy vénaszkenner lesz a Groupama Arénában. Ekkor kellett volna nagyon tudatosan kommunikálni mindezt – ez elmaradt, mondjuk ki őszintén, ezt a hibát elkövettük, mert akkor a megfelelő tájékoztatás helyett megindultak a találgatások. Az ultrák azonnal felkapták a témát, nem lehetett őket meggyőzni arról, hogy a történet nem úgy van, ahogy ők gondolják. Két és fél év alatt azért kiderült, hogy ez a berendezés senkinek sem árt, nem sérti a személyiségi jogokat. Én nem vagyok az ultrák ellen, hiszen közülük jöttem, nagyon jól ismerem ezt a fajta kultúrát. De az a csibészbecsület, amely a mi időnkben megvolt, ma már nincsen meg. Anno, ha valaki valamilyen butaságot elkövetett, vállalta érte a felelősséget. Ma ez nincs így. A vénaszkennerre azért van szükség, hogy ha valaki balhét csinál a stadionban, akkor a következő mérkőzésen már le legyen erre lehetősége, hiszen a bajkeverőt ki tudjuk tiltani, nem tud többet bejönni, ugyanis mindenkinek felelősséget kell vállalnia a tetteiért. (...)
Egy éve voltam elnök, amikor az egyik újpesti mérkőzés előtt 200 drukker bejött az edzésünkre, és a kezdőkörben tartott eligazítást a játékosoknak és Détári Lajos vezető edzőnek. Amikor arra kértem őket, hogy ezt ne tegyék, szó nélkül otthagytak, és elsétáltak mellettem. Ez azért megviselt. Mi lett volna a következő lépés? Megpofozzák a csapatunkat? Bezártuk az edzéseket, a népligeti sportközpontba sem jöhetnek be csak úgy a drukkerek. Azért, mert nem ez a dolguk.
Bár elnökként ez volt az első ilyen „élményem”, ezt követően három évig mégis arra törekedtem, hogy mindenkivel konszenzusra jussak. Arról beszéltem nekik, hogy a viselkedéskultúrát és a szabályokat el kell fogadni – a vénaszkenner használata erről szól, semmi másról. Talán a csapat most is jobban állna, ha ezek a fanatikus drukkerek bent lennének a stadionban, de bizonyos dolgokból nem tudok engedni. Nekünk minden szponzori szerződésben benne van az, hogy a stadionban történő erőszakos cselekmények esetén a támogatónak joga van egyoldalúan felmondani a szerződést. Ezt pár olyan ember miatt, akik nem hajlandóak elfogadni a szabályokat, nem fogom kockára tenni. Tudom, hogy ez egy alapvetően más látásmód, mint ami eddig Magyarországon divatban volt. Sok követőnk, társunk nincs is az első osztályban.
AZ MLSZ-RŐL ÉS ARRÓL, VAN-E KONFLIKTUSUK A SZÖVETSÉGGEL?
- Nem, mert konfliktus akkor lenne, ha haragudnánk egymásra, mi viszont csak jobbító szándékkal jelezzük a problémáinkat. Csányi Sándor elnök úrral kifejezetten jó viszonyban vagyok. Mi csak azzal voltunk elégedetlenek, ahogy az apparátus bizonyos kérdésekben dolgozott. Mert Csányi Sándor összes intézkedése azért történt, hogy a magyar labdarúgás jobb legyen. Stabil pilléreken áll a szövetség. Sikerült olyan szövetségi kapitányt találnia az elnök úrnak, aki kivitte a magyar válogatottat az Eb-re. Zajlik az utánpótláscsapatok rendszeres átvilágítása, fejlődik a magyar foci. A napi működésben vannak olykor zavarok, de szerintem ezek is kiküszöbölhetőek jó szándékkal, operativitással.
KASSAI VIKTORRÓL:
- Amikor Kassai Londonban BL-döntőt vezetett, a vezérigazgatónkkal, Orosz Pállal levelet írtunk neki, hogy mennyire büszkék voltunk rá. Az MLSZ-nek minden idény végén levélben köszönjük meg a játékvezetők munkáját.
Kassai Viktorral sem rossz a viszonyunk. Ugyanakkor lehetne benne több nagyvonalúság, hiszen ő a világ egyik legjobb játékvezetője. A hibák beismerése nem csökkenti az emberi nagyságot. Akkor is, ha ellenünk téved, akkor is, ha az Újpest egyik játékosával minősíthetetlen hangnemben beszél. A sportemberi nagyságot pont az mutatja meg, ha valaki ilyen esetekben is képes felülemelkedni a tévedésén.
TOVÁBB: Olvasd el a teljes interjút itt - kattints!