Az RTL Klub „Házon kívül” c. műsora arra a kérdésre kereste a választ az NB I-es kluboknál, hogy mennyit keresnek a játékosok a csapatoknál? Voltak egyesületek, akik nem is válaszoltak, volt, aki elutasította írásban a válaszadás lehetőségét, két csapat, illetve annak vezetője viszont vállalta, hogy kamera elé állt és választ ad.
"Tartok tőle, hogy el lehet hinni a 8 milliós fizetéseket is"
A műsorban elhangzottak szerint évi 600 millióból gazdálkodó Balmazújváros elnöke, Tiba István konkrét összegeket említett a bérek kapcsán – ahogy megtette azt korábban, a csakfoci.hu-nak adott interjújában is –, de véleményt formált az előforduló 7-8 milliós havi játékos-fizetésekről is.
- Nálunk a legtöbbet kereső játékos 7 ezer eurót (mintegy 2,1 millió forintot - a szerk.) kap, a csapat zöme, olyan 13 játékos pedig 1 millió forint alatt keres – nyilatkozta, hozzátéve, hogy a futballisták a döntetlenért 150 ezres, a győzelemért pedig 300 ezer forintos bónuszt kapnak.
- Megkaptam már, hogy természetesnek veszem, hogy nálunk az átlagfizetés 1 millió forint, pedig nem veszem természetesnek, tudom, hogyan élnek az emberek ma Magyarországon, viszont azt is tudom, milyen pénzek mozognak ma a futballban. Tartok tőle, hogy el lehet hinni a 8 milliós fizetéseket is. Pedig nem hiszem, hogy ekkora játéktudásbeli különbség lenne a futballisták között. Nem biztos, hogy használ a futballnak, hogy ilyen pénzek mozognak a magyar labdarúgásban, úgy, hogy egyelőre nem látható olyan nagy minőségbeli változás – mondta.
A fizetések kapcsán megszólaló fiatal balmazújvárosi játékos, a nyáron igazolt egykori FTC-nevelés, Haris Attila így reagált a felvetésre.
- Meg lehet próbálni ezt az utat választani, bárkinek tudom ajánlani, mert kifizetődő, de nagyon sok lemondással, kudarccal jár, fel kell tudni állni a padlóról is.
"Rendkívüli módon túl lettek fizetve az utóbbi két évben"
George F. Hemingway, a Budapest Honvéd tulajdonosa szerint is vannak túlzó bérezések a hazai élvonalban. Az üzletember is elárult pár tételt a klubkasszából.
- A tavalyi, 2016-os évben 1,6 milliárd volt a költségvetésünk. (…) a Honvédnál, egy kivétellel a labdarúgók 1 és 5 ezer euró között (~300 ezer – 1,5 millió forint – a szerk.), egy játékosunk keres többet. (…) Nagyon sok – mondta a hazai futballisták fizetéseiről a tulaj – rendkívüli módon túl lettek fizetve az utóbbi két évben – fűzte hozzá.
De a 18 és 21 év közötti fiatalok között sem alacsonyak a bérek a magyar átlaghoz képest Muszbek Mihály sportközgazdász és egykori ligaelnök szerint.
- Ott a havi jövedelmek azok 150-től 4-500 ezer forintig terjednek. Itt csak a munkajövedelmekről beszélek. Itt a nagyon kezdő, a csapatba be nem kerülő, periférián lévő, perembernek számító játékosokról van szó – nyilatkozta.
Paks: "Nálunk van fizetési sapka"
Ahogy arról korábban beszámoltunk, nem ebben a műsorban, de a Digi Sport „Reggeli start”-jában beszélt a paksi fizetésekről Balog Judit, a tolnaiak ügyvezetője is. Az atomvárosiaknál reális és szigorú büdzséből gazdálkodnak, ennek megfelelően alakul a fizetési sapka vagy plafon a játékosok esetében is.
- Az utolsó kettőben vagyunk az éves költségvetés terén. Ebből adódóan nálunk van fizetési sapka: százezer forinttól másfél millióig keresnek a keret tagjai. Paksra olyan típusú játékosok jönnek, akik szeretik a kiszámíthatóságot, a megbízhatóságot, a stabilitást és a szakmai munkát. Fontos, hogy a városban lakjanak, a vándor mókusokból nem kérünk, nem szerencsés ugyanis, ha ingázik egy játékos. Itt minden megvan, ami egy nagy városban, csak kicsiben. Aki ebben a közegben tud létezni, azt szívesen látjuk.