A neuchateli egyetem Nemzetközi Sporttudományi Központjának futballal foglalkozó kutatócsoportja (CIES) legújabb és "kulcsfontosságú" kimutatásában a legjobb 31 európai bajnokság csapatainak átlagéletkorát vizsgálta meg.
Ami általánosságban kiderült, az az, hogy a legsikeresebb ligák és klubok nem feltétlenül a legfiatalabbak is, sőt, ugyanakkor nem is a legidősebb játékosokat alkalmazzák. A tanulmány a 2009 és 2017 közötti időszakot vette górcső alá, és azokat a futballisták, akik az adott évben, október elsején klubjuk első keretéhez tartoztak. A magyar NB I-ből például 1314 futballista került így a kimutatásba.
NB I: Se nem fiatal, se nem öreg...
Élvonalbeli bajokságunk összességében a középmezőnybe került az elmúlt 8 év átlagéletkorait figyelembe véve, nagyjából a francia Ligue 1 és a portugál Primeira Liga szintjét hozva. A legfiatalabb a horvát, a szlovén és a holland liga, míg a ciprusi, az olasz és a török élvonal a "legöregebb".
Ide kapcsolható két korábbi kimutatás is, mely szerint sem tehetségnevelésben, sem a fiatalok játszatásában nem "termelt" túl jól a magyar élvonal az utóbbi időben, annak ellenére sem, hogy az MLSZ már komoly összegekkel is ösztönzi a klubokat. Természetesen vannak kivételek (elsősorban a Haladás, a Vasas és a Honvéd), de például az NB I három dobogósa is csak hátul kullog a fiatalok fontos listáján.
Külön érdekességet jelent a listán a mediterrán országokra jellemző magasabb átlagéletkor, így például a vizsgált időszakban ebből a régióból került ki a tíz legkorosabb csapat közül kilenc is, egyedül az orosz Arsenal Tula 2016-os kerete jelent kivételt.
Igaz, a legfiatalabb csapatok között is találunk ciprusit, de ezek a gárdák jobbára a volt szocialista országokból, illetve Finnországból kerültek ki.
...de az "öregebbek" közül a legkevésbé sikeres
Az átlagéletkor és a sikeresség függvénye is érdekes képet mutat, hiszen elmondható, hogy megfelelő rutin nélkül eredményesen sem igazán lehet szerepelni. Kivételt képez ez alól a horvát és a holland élvonal, amelyek azért magasabb UEFA-ranglista helyezéshez segítették országaikat. Az NB I viszont sajnos azon ligák közé tartozik, amelyek picit kilógnak a sorból, azaz nem túl öregek, nem is túl fiatalok, de az európai szövetségnél sem jegyzik túl magasan. Az átlagéletkorban hozzánk hasonlóan álló bolgár vagy fehérorosz liga is jobban termeli az UEFA-pontokat.
A CIES kimutatása szerint az optimális átlagéletkor - talán nem meglepő módon - 26-27 év egy-egy keretnél, ez a legsikeresebb csapatok és ligák esetén ez nagyjából el is mondható.
Szlovák csúcstartó, így állnak a magyar bajnokok
És ami a valóban legjobbakat, azaz a bajnocsapatokat illeti, az NB I esetén, 2009 és 2017 között inkább az idősebb gárdák jutottak a csúcsra. A magyarországi bajnokok átlagéletkora 26,5 év volt, ezzel a legidősebbek közé tartoznak az NB I élére került gárdák Európában, csak hét pontvadászatban voltak ennél korosabbak átlagban a bajnoki címet nyert gárdák.
2009 óta egyébként egy szlovák csapat mondhatja el magáról, hogy a legfiatalabb kerettel ért a csúcsra, 2014-ben a Trencín lett úgy bajnok, hogy 22 év alatt (21,74) maradt az átlagéletkor a játékosai között.