Másodszor tettek be súlyos összeget a kasszába
Az mfor.hu számolt be arról, hogy újabb pénzügyi manőverre volt szükség ahhoz a legutóbbi éves beszámoló szerint ahhoz, hogy stabil lábakon maradjon az újpesti focit működtető és Roderick Duchatelet többségi tulajdonában lévő Újpest 1885 Futball Kft. (ehhez a céghez került 2014 tavaszán az NB I-es gárda licencjoga az Újpest FC Kft. felszámolása miatt), illetve annak vagyona.
A 2016. július 1. és 2017. június 30. közötti időszakban 186 millió forintos veszteséget halmozott fel a cég, amely továbbra sem tudott úgy változtatni a gazdálkodáson, hogy sikerüljön nyereségessé tenni az üzletmenetet - írja a gazdasági portál. A legutóbbi beszámoló szerint 728 millió forintot kellett betolnia a tulajdonosoknak a cégbe, ennek köszönhetően a -200 millió forintos saját tőke 345,9 millió forintra emelkedett. A működés nyereségessé tételére már csak azért is szükség lenne, mert a folyamatos veszteségek újra és újra felemészthetik a társaság saját tőkéjét, mint arra volt is példa 2014-ben, már a cég működésének második évében. Ha pedig két egymást követő évben fennáll a mínuszos saját tőke, akkor a fennmaradás érdekében a tulajdonosoknak pénzt kell betenni, máskülönben a cégbíróság legvégső esetben a működéstől is eltilthatja a társaságot.
Nem ez volt azonban az első ilyen jellegű manőver, hiszen 2015-ben még a mostaninál is nagyobb összeget kellett befizetnie a tulajoknak. Akkor 1,007 milliárd forintos saját tőkét kellett volna orvosolni, erre egy 1,3 milliárdos pótbefizetés szolgált. Mivel azonban több mint 600 milliós veszteséget termeltek, nem sikerült eltüntetni a tetemes mínuszt a saját tőke soráról.
Így tehát a tulajdonosok 4 év alatt közel 2 milliárd forintot tettek be az újpesti fociklubot működtető cégbe, ami lényegében a veszteségek finanszírozását szolgálta
Bevételek
A legutóbbi beszámoló szerint szépen nőttek a bevételek az Újpest 1885-nél, hiszen 736 millió folyt be a kasszába. Ennek döntő része vagyoni értékű jog hasznosításából származott (518,2 millió forint), a második legnagyobb tétel (121 millió) játékos-megfigyelési szolgáltatásból eredt, ugyanakkor a bevételek mindössze 5 százaléka, 40 millió származott jegyértékesítésből. Közel azonos összeg, 26-27 millió forintot pedig a TV-s és egyéb jogdíjaknak, illetve a management-szolgáltatásnak köszönhetnek.
Kiadások
A bevételekkel szemben 465 milliót számoltak el anyagjellegű ráfordításként, 976 milliót pedig személyi jellegűként. Utóbbin belül csak a bérköltség 788,7 milliót jelentett, vagyis a klubhoz befolyt nettó bevétel még a játékosok és az alkalmazottak fizetését sem képes fedezni. Így nem meglepő, hogy már üzemi szinten is veszteséget kellett elkönyvelnie az Újpestnek, 165,4 milliót, ami a pénzügyi műveletek eredményének figyelembevételével 183 milliós mínusz generált a mérleg szerinti eredmény soron.