Hogyan került képbe a DAC-nál?
- Nagyjából másfél évvel ezelőtt ismerkedtem meg Jan Van Daele-val, akivel rengeteget beszélgettünk már akkoriban is a klub működéséről. Én az ukrán Dnyiprónál dolgoztam sportigazgatóként és akadémiai menedzserként is, így rengeteg tapasztalatot tudtunk megosztani egymással például az akadémiák működéséről, a játékosok fejlesztéséről, az átigazolások lebonyolításáról. Ennek a szakmai kapcsolatnak lett az eredménye az, hogy úgy döntöttünk, jó lenne közösen dolgozni együtt is, én pedig nagy örömmel fogadtam el a DAC sportigazgatói posztját, elégedett vagyok, hogy így alakultak a megbeszélések. Rengeteg mindenről hasonlóan gondolkodunk, nagyon tetszik a klub és a klubot körülvevő közeg, így egyáltalán nem volt nehéz meghoznom ezt a döntést.
Jan Van Daele teljesen visszalép? Mostantól minden sportszakmai döntést Ön hoz meg, vagy közös lesz a munka?
- Közösen fogjuk meghozni a legfontosabb döntéseket és ez szerintem így a normális, lehetetlen lenne kivitelezni egy olyan jelentős klubnál, mint a DAC, hogy Jan Van Daele ügyvezetőként teljesen visszalépjen. Rám bízza ugyan a sportszakmai területek vezetését, de az teljesen ésszerű, hogy együtt, kooperatív módon hozzuk meg a legfontosabb döntéseket. Számomra ebben az időszakban az a legfontosabb, hogy a klub minden szegletét, struktúráját jól megismerjem testközelből is, hogy megértsem az összes folyamatot, ami itt zajlik. Illetve a másik legfontosabb feladatom jelenleg, hogy meghatározzuk, hogy honnan jövünk, hol tartunk és hogyan jutunk el a kitűzött céljainkhoz a jövőben, ehhez természetesen már elég jól megismertem a csapatot és a játékosokat is.
Hogyan látja az elmúlt éveket? Nem aggasztó, hogy a klubnál viszonylag gyakori volt az edzőváltás az elmúlt időszakban?
- A klubnak végig kellett mennie bizonyos változásokon, akár edzői szempontból is, hogy elérjen arra a szintre, ahol jelenleg is van. Az előző szezon is megmutatta, hogy a DAC egy sikeres klub, jó úton halad afelé, hogy folyamatosan versenyben legyen a bajnoki címért folytatott harcban és Szlovákia legjobb csapata legyen, és biztos is vagyok abban, hogy a közeljövőben már nem csak versenyben leszünk az első helyért, hanem meg is szerezzük azt.
Jelenleg viszont még az alsóházban van a csapat, láthatóan hullámvölgyben van ebben a szezonban a DAC. Miben látja a kiutat?
- Az előző idényben nagyon jól szerepelt az együttes, sikeresnek volt mondható a szezon, nyáron viszont rengeteg jelentős változás történt a csapaton belül. Jelenleg új csapatot kell építeni, egy folyamat kellős közepén vagyunk, ami mindig számos nehézséget rejt magában, természetes, hogy ilyenkor akadhatnak nehézségek és becsúszhat néhány rosszabb eredmény is. A hangsúly most azon van, hogy még inkább egyesítsük és csapattá formáljuk a jelenlegi keretet, következtetéseket vonjunk le és a lehető legtöbbet kihozzuk a rendelkezésre álló játékosokból. De természetesen már készülünk a téli átigazolási időszakra is, amikor lehetőség nyílik megerősíteni a jelenlegi keretet.
Mit gondol melyik bajnokság erősebb az ukrán vagy a szlovák?
- Erre a kérdésre nem lehet egyértelmű választ adni. Az ukrán élvonalban van két óriásklub, a Sahtar Donyeck és a Dinamo Kijev, amelyek kitűnnek a bajnokságból, míg a szlovák liga jóval kiegyensúlyozottabb, minden csapatnak megvannak a gyengeségei és az erősségei, ez pedig talán valamivel érdekesebbé is teszi a sorozatot a szurkolók számára. De ha a játékstílust nézzük, akkor a két bajnokság között nem igazán van különbség.
Szerhij Rebrov könnyen beleegyezett, hogy Ön másodállást vállaljon? Vagy az ukrán válogatottnál végzett munkája lesz másodállás?
- Az ukrán válogatottnál végzett munkám mellett eddig is párhuzamosan dolgoztam a Dnyiprónál, így természetesen most sem fog gondot okozni, hogy mindkét területen helytálljak.
Szerhij Rebrov abszolút támogatja a kluboknál végzett karrieremet is, így semmi kifogása nem volt az ellen, hogy váltsak, nem volt ebben semmi különleges. A sportigazgatói munkakör a DAC-nál egyáltalán nem másodállás, a napjaim legnagyobb részét ez teszi ki.
Válogatott szünetekben miként lehet majd ezt a két munkát összehangolni?
- Ezek a periódusok ugye elég rövidek, általában 10 naposak. Jelenleg pedig azon dolgozom nap mint nap a klub összes részlegével együtt, hogy jól működő munkafolyamatokat hozzak létre, amik akkor is hatékonyan és automatikusan működnek, ha épp egy kis ideig nem vagyok jelen a klubházban.
Mit gondol egy Rebrov kaliberű edző megszerzése a DAC számára realitás lehet, vagy nem tartanak még ott ahol a Ferencváros?
- Nem tartom szerencsésnek, hogy lehetséges edzőkről beszélgessünk, amikor a DAC-nak jelenleg is van egy kiváló vezetőedzője, akivel én és a klub is nagyon elégedettek vagyunk. Továbbá bízom abban is, hogy a rendszerünk lehetővé teszi majd számunkra, hogy magas színvonalú edzőket neveljünk ki házon belül, akik akár majd idővel megfelelően helyt tudnak állni az első csapat élén. Ez egy hasonló szisztéma lenne, mint ami a Red Bull-csapatoknál megfelelően működik Ausztriában és Németországban is. A Ferencvárossal való összehasonlítást sem tartom túl jó ötletnek, egyikük a magyar bajnokság óriása, a másikuk pedig a szlovák bajnokság meghatározó alakja, a jól ismert dolgokat leszámítva talán csak ennyi közös van bennük, de ettől eltekintve két teljesen eltérő helyzetben lévő klubról beszélünk.
Pedig a szlovák sajtóban már arról is lehetett olvasni, hogy Sztanyiszlav Csercseszovval tárgyal a DAC.
- Ennek semmi alapja nincs, csak egy kitaláció, nem tárgyalunk sem vele, sem senki mással. Ahogyan az imént is említettem, a DAC-nak jelenleg is van egy kiváló vezetőedzője, akivel elégedettek vagyunk.
A DAC komoly figyelmet szentel a magyar piacnak, és az utóbbi időben sok játékost igazolt Magyarországról. Ön mennyire ismeri és követi a magyar bajnokságot?
- Nagyon jól ismerem a magyar piacot, de természetesen mindig van hová fejlődni és mindig van mit tanulni, ezért folyamatosan térképezem fel nap mint nap a lehetőségeket, hogy még mélyebb legyen a tudásom azzal kapcsolatban. A magyar foci és a magyar bajnokság nagyon jó úton halad, évről évre számos új tehetség tűnik fel, akik aztán nemzetközi szinten is helytállnak. Elég csak Kerkez Milosról beszélni, aki az NB II-es ETO-nál tűnt fel, most pedig már a világ egyik legerősebb bajnokságában játszik és jó teljesítményt mutat. De jelenleg is rengeteg tehetség vár arra, hogy felfedezzék, rengetegen vannak, akikről még nem tudnak az emberek, de csillogó gyémántként jelen vannak a magyar fociban.
A DAC kapcsolata szoros az ETO FC Győrrel. Önnek lesz valamilyen feladata a magyar csapatnál?
– Az én fókuszom a DAC-ra összpontosul, de természetesen igyekszünk profitálni a multiklub-modellünkből, vagyis az ETO FC Győrrel való kapcsolatunkból, különös tekintettel a játékosmegfigyelés, felderítés szempontjából.
Terveznek-e erősítést magyar játékosokkal? Van-e például konkrét kiszemelt magyar játékosuk?
- Folyamatosan rajta tartjuk a szemünket a piacon, és ahogyan az előző átigazolási időszakban, úgy a következőben is előfordulhat, hogy Magyarországról erősítünk, hiszen nyáron is szereztünk meg olyan játékost, aki nagy erőssége most a csapatnak, gondolok itt például Csinger Márkra.
Kinevezését követően komoly pofonba szaladt bele a DAC. Mi volt az első gondolata az 5-1-es vereséget követően?
- Az, hogy rengeteg mindenben kell még fejlődnünk, de azért nem mehetünk el szó nélkül amellett, hogy a 13. percben már kiállította a játékvezető Kasát – tegyük hozzá, hogy a jelenleg érvényes szabályok értelmében jogtalanul –, ami drámaian megváltoztatott mindent. Viszont előtte, és még utána is voltak olyan periódusok, amikor jól játszottunk és mi kontrolláltuk és irányítottuk a meccset, ami pozitív volt emberhátrányban is.
Mi az, amit úgy lát, hogy mindenképp meg kell változtatni a klubnál?
- Nem gondolnám, hogy itt komoly változtatásokra lenne szükség. A klub hosszú utat járt be az évek során, és ma már Kelet-Közép-Európa legjelentősebb futballklubjai közé tartozik. A magam részéről csak annyit tudok megígérni, hogy minden erőmmel azon leszek, hogy a klub még jobban és gyorsabban fejlődjön. Ez aprólékos és szisztematikus napi munkával elérhető, ehhez minden lehetséges munkafolyamatot a lehető legjobban kell fejleszteni.