Az FTC Labdarúgó Zrt. vezérigazgatója, Orosz Pál egy fantasztikus kalandként és sportszakmai eredményként értékelte az Európa Liga-menetelést a Trend FM Sportérték című műsorában.
– A magyar bajnokság 32 mérkőzésből áll, ez a plusz 16 európai kupamérkőzés óriási terhelést jelentett a csapatnak és a kollégáknak. De mi ezt akartuk, és remélem, hogy még több magyar csapatnak lehet ilyen élményben része – tette hozzá az FTC Labdarúgó Zrt. vezérigazgatója.
A Ferencváros az elmúlt négy évben folyamatosan szerepelt valamelyik európai kupasorozat csoportkörében (egyszer a Bajnokok Ligájában, háromszor az Európa Ligában). Az európai csúcsfutball és a magyar bajnokik között jelentős különbség van a mérkőzések iramát, intenzitását illetően, ami Orosz Pál szerint nem szerencsés.
– Jó lenne, ha a hazai bajnokik színvonala felzárkózna az európai csoportmeccsek színvonalához, mert akkor jobban fel tudná készíteni az együttest az európai kupamérkőzésekre. Ugyanakkor van már ebben rutinunk, és ha elkapjuk a ritmust, próbáljuk a saját tempónkat játszani, és nem azt nézni, hogy most éppen európai kupamérkőzés, vagy magyar bajnoki következik – fogalmazott Orosz, aki szerint az sem elhanyagolható tényező, hogy egy Európa Liga-mérkőzésen más szemek figyelik a játékosokat, mint a hazai pontvadászatban. – A futballistákat ilyenkor más menedzserek figyelik, így, - csúnya szóval élve -, óriási lehetőség számukra, hogy eladják magukat a magyarnál erősebb bajnokságba.
A Ferencváros a 2022/2023-as Európa Liga-meneteléssel csaknem 9 és fél millió euró bevételt szerzett. A kiváló szereplésnek köszönhetően nemcsak sportszakmailag, hanem pénzügyileg is nagyot lépett előre az együttes. Érdemes azonban hozzátenni, hogy a Bajnokok Ligája az EL-hez képest is egy teljesen más dimenzió.
– Pénzügyileg nagyjából ötszörös a szorzó. Míg a Bajnokok Ligájában egy csoportkörös győzelem 2,8 millió eurót fizet, addig az Európa Ligában 630 ezret. Döntetlen esetén a BL-ben 900-930 ezer eurót lehet keresni, az EL-ben pedig 210 ezer eurót – mondta Orosz Pál, majd kitért az erősítésekre is. – Az előttünk álló nyári átigazolási időszakban is természetesen várható még játékosmozgás, de a téli átigazolások során az volt a célunk, hogy a júliusi európai selejtezőkre összeálljon a keret.
Orosz Pál szerint a valódi erősítést jelentő magyar játékosokat több szempontból is nehéz leigazolni. Egyfelől a külföldön futballozó magyarok olyan pénzekért játszanak, amiket a Ferencváros nem tudna biztosítani ezeknek a futballistáknak. Másfelől pedig, ha a hazai piacon keresgélnek, akkor amint megjelenik a Fradi az érdeklődők között, az adott játékos piaci ára rögtön felszalad.
– Ha a megkörnyékezett magyar játékos egy normális áron eljönne a Fradihoz, és az őt eladó klub nem az azonnali magasabb piaci áron értékesítené csak, hanem mondjuk a következő transzferből részesülne. Nem mindig az azonnalban kellene gondolkodni, és akkor több lehetőséget kaphatnának a magyar játékosok is – magyarázta Orosz Pál.