Fotó: Csapó Balázs/Kisalföld

Priskin: "Kerkez hamarosan egy Manchester United kaliberű klubban is tud futballozni" - interjú Varga Barnabás válogatott utódjairól és az új fejezetről

A 63-szoros magyar válogatott támadó a csakfoci.hu-nak adott interjújában beszélt az ETO átigazolási politikájáról, Kerkez Milosról és a nemzeti csapat csatárhelyzetéről is. Priskin elmondta, hogy a norvégoknak lőtt gólja mellett mely pillanatokat tartja emlékezetesnek pályafutásából, és azt is elmondta, szerinte szükséges-e, hogy egy TV-s szakértőnek legyen játékosmúltja. Interjú Priskin Tamással.
Póczik Dávid 2024. szeptember 16., hétfő 11:19
Fotó: Csapó Balázs/Kisalföld
A 63-szoros magyar válogatott támadó a csakfoci.hu-nak adott interjújában beszélt az ETO átigazolási politikájáról, Kerkez Milosról és a nemzeti csapat csatárhelyzetéről is. Priskin elmondta, hogy a norvégoknak lőtt gólja mellett mely pillanatokat tartja emlékezetesnek pályafutásából, és azt is elmondta, szerinte szükséges-e, hogy egy TV-s szakértőnek legyen játékosmúltja. Interjú Priskin Tamással.
Szerző: Póczik Dávid 2024. szeptember 16., hétfő 11:19

A felvidéki származású Priskin Tamás 2001-ben került az ETO-hoz, az NB I-ben 16 évesen mutatkozott be a győrieknél. 2006-ban aztán a Premier League-be frissen feljutó Watford szerződtette. Később játszott több angol klubban (Ipswich Town, QPR, Preston, Derby és Swansea), de megfordult az orosz, az izraeli és a szlovák bajnokságban is. Az ETO-ba 2020 januárjában tért vissza, profi pályafutását itt fejezte be 2023 nyarán.

A magyar válogatottban Priskin 2005 augusztusában mutatkozott be Argentína ellen. Legsikeresebb válogatott sorozata 2006 végére, 2007 elejére tehető, amikor sorozatban öt mérkőzésen is gólt szerzett. Legemlékezetesebb találkozóját 2015. november 15-én játszotta, amikor Norvégia elleni fantasztikus bombájának is köszönhetően sikerült kiharcolni, hogy 44 év után újra Európa-bajnokságon szerepeljen nemzeti csapatunk - a kontinensviadalon Priskin is pályára lépett.

A korábbi középcsatár jelenleg Ausztriában amatőr szintén még futballozik, egyetemre jár, futballszakértőként dolgozik a Spíler TV-nél, valamint egy ideje sportigazgatói pozíciót is betölt egy győri egyesületnél.

A 63-szoros magyar válogatott támadó a csakfoci.hu-nak adott interjújában beszélt az ETO átigazolási politikájáról, Kerkez Milosról és a nemzeti csapat csatárhelyzetéről is. Priskin elmondta, hogy a norvégoknak lőtt gólja mellett mely pillanatokat tartja emlékezetesnek pályafutásából, és azt is elmondta, szerinte szükséges-e, hogy egy TV-s szakértőnek legyen játékosmúltja. Interjú Priskin Tamással.

- Az utolsó profi klubod a győri ETO FC volt, amely hosszas várakozás után májusban feljutott az NB I-be. Csalódott vagy amiatt, hogy aktív játékosként nem lehettél részese egy ilyen sikernek? 

- Amikor az NB II-be visszaigazoltam az ETO-ba, akkor az volt a célom, hogy első osztályba jussunk a csapattal. Ez sajnos nem sikerült, de csalódott semmiképp nem vagyok, mert tavaly drukkerként át tudtam élni a feljutást, és az fontosabb, hogy a klub legyen sikeres. Remek érzés volt, hiszen hosszú idő óta várt erre a klub, a város és a szurkolótábor is - kezdte Priskin Tamás a csakfoci.hu-nak adott interjúját.

- Mit gondolsz róla, hogy a klubnál tavaly nagy számban kezdtek légiósokat igazolni, és úgy tűnik, hogy ezt a vonalat folytatják továbbra is? 

- Az eredmények alapján úgy tűnik, nagyon jól döntöttek, hiszen azt a célt meg tudta valósítani a klub, amit tavaly kitűztek maguk elé. Jelenleg is sok külföldi futballista van, de sajnos a csapat jó szereplése még várat magára. Bízom benne, hogy ez a helyzet változik, azután lehet megállapítani, hogy ezek a labdarúgók milyen benyomást tettek az ETO-ra és az NB I-re.  

- Szerinted nincs rossz üzenete az akadémisták számára annak, hogy az érkezők miatt kevesen tudnak megragadni az első csapatban? 

- Győrben van az ország egyik legjobb akadémiája, onnan is lehetne játékosokat integrálni az első csapatba, de így előzetesen azért nehéz erre válaszolni, mert ha valóban olyan játékosok érkeznek, akik olyan teljesítményt nyújtanak, hogy a csapat elkezd felfelé lépdelni a tabellán, akkor más lesz a külföldiek megítélése. 

- Visszavonulásod után lett volna lehetőséged az ETO-nál dolgozni? 

- Volt róla szó, de végül nem valósult meg. Jelenleg nem vagyok a klub kötelékében, leszámítva, hogy én vagyok az egyik legnagyobb szurkolója. 


Fotó: facebook.com/etofcgyor

- Az elmúlt években úgy tűnik, ismét megnőtt a magyar játékosok érdeklődése Anglia iránt. 10-15 éve jópáran megfordultak ott, aztán volt egy kis kihagyás, de most nyáron Schön Szabolcs (Bolton), Szűcs Kornél (Plymouth) és Tóth Balázs (Blackburn) is ki tudott szerződni. Ennek az üresjáratnak mi lehetett az oka? 

- Valóban, sok évvel ezelőtt jópáran ki tudtunk igazolni, de azóta ez a tendencia megtorpant. Jó észrevétel, nem tudom pontosan, miért alakult így. Tavaly örültem neki, hogy Szoboszlai Dominik és Kerkez Milos is kitudott igazolni a Premier League-be. Most látszik, hogy újra ki tudnak menni a játékosok, ami szintén örömteli, ugyanis a Championship is egy kiváló bajnokság. 

- Mit tud Angliában profitálni egy magyar futballista? 

- Teljesen más a futball közege. Ezalatt értem a játékosok mentalitását, a szurkolók hozzáállását és a mérkőzések atmoszféráját. Minden futballistának az lehet az álma, hogy ilyen ligában tudjon játszani, legyen szó akár a PL-ről, akár a másodosztályról. 

- Volt győri csapattársad, Kerkez Milos is Angliában szerepel. Hogy látod a teljesítményét a Bournemouth-ban?  

- Nagyon tehetséges játékosról beszélünk, aki szerintem a klubcsapatában is remek teljesítményt nyújt. Jól építette fel magát, már az ETO-ban is megmutatta – 16 évesen –, hogy óriási potenciál van benne. Azt látom, hogy a Bournemouth-nál lehet feljebb is lépni, és ő képes is lesz erre. 

- A Manchester Uniteddel kapcsolatba hozták nemrég, szerinted arra készen állna? 

Ez már a második szezonja az angol élvonalban, már szerzett tapasztalatot a bajnokságban. Előtte játszott a holland “egyben” is, van rutinja felnőtt szinten, úgyhogy azt gondolom, hogy hamarosan akár egy Manchester United kaliberű klubban is tud futballozni. Én nagyon szurkolok neki.


Fotó: facebook.com/etofcgyor

- Mire látsz nagyobb esélyt: az ETO bennmarad az NB I-ben, vagy az Ipswich a Premier League-ben? 

- Az Ipswichnek nagyon nehéz helyzete lesz, így az ETO bennmaradására több esélyt látok, de kíváncsi leszek majd mindkét klub szezonjára.  

- Tavaly ősz óta a Spíler TV-n szakértőként is szoktál szerepelni az angol bajnokik során. A szakértői munkáidra készülsz külön, vagy inkább a tapasztalataidra kíváncsiak a közvetítések alatt? 

- Fel szoktam készülni a meccsekből, utána szoktam olvasni a csapatoknak, de imádom a labdarúgást, rendszeresen követem a híreket, tisztában vagyok az aktualitásokkal. Emellett fontosnak tartom, hogy olyan tapasztalatokat is tudok magammal hozni, melyeket Angliában szedtem össze.  

- Egy közvetítésnél szerinted fontos, hogy a szakértőnek legyen futballista-múltja? 

- Két részre bontanám a választ: egyrészt a mai modern labdarúgásban már nagyon nagy szerepet tölt be a statisztika és az adat. Ahhoz, hogy ezt a témát valaki átlássa, és beleássa magát, nem fontos, hogy labdarúgó-múltja legyen. Rengeteg mutató, érdekesség van, amit meg lehet osztani a nézőkkel.

Másrészről ott van az is, hogy a karriered miatt tudsz olyan élményeket mondani, melyeket átéltél, ezért úgy érzem, mindkét részre szükség van. A legfontosabb az, hogy az ember hiteles legyen, és jól tudjon kommunikálni. 

- Sokak számára a legemlékezetesebb Priskin-pillanat a norvégoknak lőtt csodagólod volt. Te mit emelnél még ki a pályafutásodból?  

Ha a válogatottról beszélünk, akkor a norvégoknak lőtt gólom mellett az Európa-bajnoki-részvételt emelném ki. Felvidéki srácként továbbá nagy pillanat volt, amikor Argentína ellen bemutatkozhattam a magyar válogatottban.

- A légiósévekből megemlíteném, amikor az Everton ellen be tudtam mutatkozni PL-ben a Watford színeiben. Emellett emlékezetes volt, amikor az Ipswichben győztes gólt szereztem az Arsenal ellen, de fontos volt számomra, hogy Győrben kezdtem, és ott is fejeztem be a karrieremet.  

Priskin gólja a Norvégia elleni Eb-pótselejtezőn

Győztes gól az Arsenal ellen 

- A 2016-os Eb előtt négy-öt csatár is küzdött a válogatott behívóért: rajtad kívül Böde Dániel, Németh Krisztián, Nikolics Nemanja és Szalai Ádám is szóba jöhetett, most azonban a Varga Barnabás-Ádám Martin duón kívül nehéz más támadót felsorolni. Ennyire nehéz manapság éket találni?   

Valóban nehéz most olyan kimondott kilencest mondani, aki klasszikus középcsatár lenne. Bízom benne, hogy ez a hiány átmeneti, és a jövőben lesznek hasonló minőségi csatárok, mint mondjuk Varga, aki a Ferencvárosnak és a nemzeti csapatnak is meghatározó tagja. 

- Szerinted ki követheti őt? 

- Szép Marci jelenleg kint játszik a Bayer Leverkusenben, támadóként ő szép karriert futhat be. Németh Andrásra is kíváncsi leszek, hogy tudja-e kamatoztatni tudását az elkövetkezendő időben külföldön.  

- A csúcson lévő Priskin Tamás beférne a mostani válogatottba? 

- Ha meglenne a csúcsformám, akkor biztos lenne helyem a magyar válogatottban, csatárra mindig szükség van (nevet). De ezt több korábbi focistáról is elmondhatjuk, legyen szó akár Détári Lajosról, Dzsudzsák Balázsról vagy Szalai Ádámról. 

- Ha most lennél futballista, hol játszanál legszívesebben? 

- Ha most választhatnék, akkor a Real Madridban (nevet). De mint említettem, a Premier League a kedvenc bajnokságom, így most sem futballoznék máshol. 

- Múlt héten lett hivatalos, hogy az Üstökös FC Győr sportigazgatója lettél. Hogyan jött a felkérés a klub részéről? 

- Az Üstökösben közel 300 gyereket foglalkoztatnak: az U7-es korosztálytól egészen az U19-es korosztályig, és én itt, az utánpótlásnál fogok dolgozni, nem a vármegyei 1. osztályban szereplő felnőtt csapatnál. A klub elnökét ismertem korábbról, és segítettem az egyesületnek az elmúlt időszakban egy jótékonysági kezdeményezés kapcsán, ezután vetették fel a kérdést, hogy vállalnám-e a feladatot.  

- Jelenleg a Testnevelési Egyetem kihelyezett szakán sportszervezést is tanulsz. Ennek az előszobája ez a bácsai munka? 

- Nagyon jó összhangban van a két terület, ugyanis az egyetemen tanult elméleteket tudom alkalmazni az Üstökösnél. Ennek nagyon örülök, szeretnék később a sportdiplomáciában elhelyezkedni, vagy akár sportvezetőként tevékenykedni.  

- Azt mondják rólad, hogy mindig magabiztos voltál, de sose voltál különösebben nagyképű és semmilyen sztárallűr nem volt rád jellemző. Mi kellett ahhoz, hogy ezt meg tudd tartani? 

- Mindig ahhoz az alapmondáshoz próbáltam tartani magam, hogy “sose feledd el, hogy honnan jöttél”. Örülök, ha valaki így gondolkodik rólam, igazából a legtöbbször szerettem volna eszerint viselkedni. 


Fotó: instagram.com/priskatom/

- Futás, kerékpározás, amatőr foci, szakértői munka, sportigazgatóság és az egyetem - mi hajt, hogy ennyire aktív maradj?  

- A sportban hozzászoktam, hogy minden nap edzésekre kell járni, sok a program, ezért nem szerettem volna megválni a pörgéstől, így a sport még mindig nagyon fontos részét képezi az életemnek. Azt szokták mondani, hogy arra van idő, amire szakítunk, így megpróbálom úgy menedzselni a napjaimat, hogy ezekre jusson idő.  

- Hol látod magad 3-5 év múlva a magyar futballban? 

- Sok függ attól, hogy milyen lehetőségeket sodor felém az élet. Elsősorban szeretnék diplomát szerezni, utána továbbmenni mesterképzésre, aztán meglátjuk, hol tudok elhelyezkedni - zárta.

Neked ajánljuk
Átigazolások
Ferencváros
Középpályás Izraelből?
Izraelben azt írják, hogy a Fradi továbbra is figyelemmel követi Mahmoud Jabert, akit Kispesten is megfigyeltek az Izrael-Belgium NL-találkozó alatt.
Dunakeszi
Magyar válogatott igazolás
Böőr Zoltán lett a megyei első osztályú Dunakeszi szakmai igazgatója.
Rayo Vallecano
Tóth Ábel
A Rayo Vallecano akadémiájára került az Illés Akadémia tehetséges játékosa.
Tovább az összes átigazoláshoz