Az MLSZ Biztonsági Osztálya ebben az évben is megrendezte hagyományos éves továbbképzését, amelyre az élvonalbeli és a másodosztályú klubok biztonsági igazgatóit hívta meg. Az eseményt Vámos Tibor, az MLSZ Versenyigazgatója nyitotta meg, majd a Biztonsági Osztály munkatársai (Samu István biztonsági igazgató, Szabadkai Ákos osztályvezető, Barócsi Csaba és Berki Benjámin) tartottak előadásokat az elmúlt időszak tapasztalatairól és a továbblépés lehetséges irányairól.
Az előző idény tapasztalatai között elhangzott, hogy az élvonalbeli mérkőzéseken leggyakrabban szankcionált szurkolói rendbontások legtöbbjében (pl. tárgyak pályára dobása, nézők elzárt területre jutása, nézőtéri verekedés) egyértelműen javuló tendencia figyelhető meg, csökken az ilyen cselekmények miatt induló fegyelmi eljárások száma,
ugyanakkor a pirotechnika használatában éppen ellenkező trend zajlik: ősszel rekordszámban működtettek el pirotechnikai eszközöket a lelátókon a szurkolók. A közeljövő fontos feladata ezért a pirotechnikai eszközök használatának visszaszorítása lesz,
ebben a klubok együttműködésére is számít a szövetség. Kucsinka Tamás alezredes a DVTK példáján keresztül mutatta be, hogyan sikerült az elmúlt években visszaszorítani a miskolci klub mérkőzésein a pirotechnikai eszközök használatát.
Ugyanakkor a válogatott legutóbbi hazai mérkőzésein kedvező tapasztalat, hogy egyáltalán nem használtak pirotechnikát a szurkolók. Ezzel szemben tárgyak (jellemzően poharak) egyre gyakoribb pályára dobálása miatt a szövetség kemény pénzbüntetéseket kapott az UEFA-tól az elmúlt években. A szövetség munkatársait ennél is jobban aggasztja, hogy a pohárdobálás nemcsak a pályára történt, hanem igen gyakori a nézőtéri előfordulás, amikor a szurkolók egymásnak okoznak jelentős bosszúságot. Amennyiben a jelenség továbbra is fenn fog állni, akkor a szurkolók többsége érdekében intézkedések szükségesek ennek visszaszorítására.
Elhangzott továbbá, hogy az elmúlt években hatékony gyakorlattá vált, hogy az UEFA által büntetett bármilyen fegyelmi vétséggel kapcsolatban az elkövető szurkolókat az MLSZ a rendőrséggel közösen beazonosítja, és egyrészt kezdeményezi a mérkőzés látogatásától való eltiltásukat az illetékes hatóságnál, másrészt a szövetség és indokolt esetben a rendőrség is feljelentést tesz az elkövetőkkel szemben. A folyamat eredményeként az indokolt büntetés mellett a szövetség polgári peres eljárás keretében behajtja tőlük az okozott kárt; az elkövető szurkolóknak jellemzően milliós nagyságrendű pénzbüntetést kell(ett) kifizetniük - írja az mlsz.hu.