A magyar válogatott szövetségi kapitánya, Marco Rossi exkluzív interjút adott az Indexnek, amelyben beszélt többek között a Szoboszlai Dominikkal való állítólagosan megromlott kapcsolatáról, angol Premier League-klubok ajánlatairól és a nemzeti csapatunkban lévő minőségbeli hiányokról is.
Szoboszlai Dominik formájáról
- Dominik az Eb-selejtezők nagy részén döntő szerepet játszott, ő jelentette a különbséget a magyar válogatott és a mindenkori ellenfél között. De nem várhatjuk el tőle, hogy mindig úgy játsszon, mint ahogy Montenegró ellen játszott, nem remélhetünk tőle folyton gólokat és gólpasszokat. Rengeteg meccset játszik a Liverpool csapatában és a válogatottban is, és látni kell, hogy a nemzeti együttesben nincsenek olyan képességű társai, mint a klubjában. És az is lehet, hogy mostanában nem olyan látványos és eredményes a játéka, mint például tavaly volt, de minden számszerűsíthető paraméterben, mint amilyen például a futásmennyiség és gyorsaság, ő a legjobb a válogatottban. Idén is, amikor állítólag halványabb! De a közönség csak azt látja, hogy a csapat nem nyer, Dominik nem rúg gólt, nem ad gólpasszt.
Egyébként úgy érzem, sokkal többet profitálna a válogatott abból, ha egy kicsit hátrább játszana, a 6-os pozíciójában, mert többet találkozna a labdával, jobban tudna irányítani. Csakhogy nekünk vannak 6-osaink Schäfer Andris, Nagy Ádám, Callum Styles és most már Nikitscher Tamás személyében, luxus lenne őket kihagyni Szoboszlai kedvéért, ezért játszatom Dominiket támadóbb pozícióban
- mondta Rossi, aki arra is reagált, van-e alapjuk azoknak a pletykáknak, hogy megromlott volna a viszonya a csapatkapitánnyal.
- Az égvilágon semmi. Az normális, hogy néha eltér a véleményünk bizonyos dolgokról, de a mérkőzésekre történő felkészülés vagy a követendő taktika vonatkozásában sohasem volt közöttünk nézeteltérés. Mi mindig kipróbáljuk az edzésen az adott taktikát, hogy az miképpen működik, és aszerint változtatunk, ha kell. Ha nem működik. A taktikát illetően sohasem voltak gondok. Különben is, mindent megbeszélünk.
A hiányzó minőségről
Itt van például a 9-es pozíció, a center. Hogy van az, hogy az összes környező országban találunk kitűnő centereket, kivéve Magyarországot, ahol Varga Barnabásra is szinte csak véletlenül bukkantunk rá?
- A bosnyákoknak például két klasszis centerük is van Edin Dzeko és Ermedin Demirovic személyében, de én még Haris Tabakovicot is elfogadnám a Hoffenheimből. A szerbeknek ott van Dusan Vlahovics vagy Alekszandar Mitrovics, az osztrákoknak Marko Arnautovic. Németh András vissza-visszatérő téma. Elment a Hamburgból, ahol nem játszott, a szintén másodosztályú, de kiesőjelölt Münsterbe. Ott játszik, de még nem rúgott egyetlen gólt sem - folytatta Rossi, aki egy példával érzékeltette a játékosok minőségének fontosságát.
Vegyük Pep Guardiolát. Fantasztikus edző, méltán dirigálja a Manchester Cityt, a világ egyik legjobb csapatát. De tegyük föl, a City a Nottingham Foresttel játszik, és kicseréljük a két edzőt. Gondolja, hogy ettől a Forest meg fogja verni a Cityt? Alig hinném. Ugyanaz lenne az eredmény.
- Itt van Carlo Ancelotti. Nagy edző? Óriási! Méltán dirigálja a világ másik legjobb csapatát, a Real Madridot. Persze van 25 nagyszerű játékosa, ahogy Guardiolának is. De amikor Ancelotti az Everton vagy a Napoli edzője volt, lényegesen gyengébb kerettel, mit ért el? Semmit… Hová akarok kilyukadni? Oda, hogy az edző nagyon fontos. De ami igazán fontos, az a rendelkezésére álló játékosok minősége.
Idén megfordult-e a fejében a lemondás?
Ha egyetlen szóval kell válaszolnom, akkor azt mondom, hogy nem. Ha kirúgnak, az más kérdés, akkor nincs választásom. De ha én döntöm el, hogy menjek vagy maradjak, akkor nem szeretnék olyankor lelépni, amikor leszálló ágba került a csapat, amikor nincs a csúcson. Mert ne szépítsük, most nem vagyunk a csúcson. És nem akarom cserben hagyni a válogatottat.
- Ha majd megjavulnak a dolgok, mert biztos vagyok benne, hogy kilábalunk a hullámvölgyből, akkor előfordulhat, de csak a szövetség vezetőjével egyeztetve, vele összhangban. Különben is, 2025 végéig szól a szerződésem, a világbajnoki selejtezők végéig. Az már nincs olyan messze - mondta a szövetségi kapitány, akinek azt is felvetették, hogy több zsíros ajánlata is volt.
- Nem is egy. Sokkal, de sokkal magasabb fizetésért, mint amennyit most keresek a válogatottnál.
Legyünk konkrétak: kétszer is visszautasítottam, hogy egyáltalán leüljek tárgyalni egy Premier League-klub tulajdonosával. Nem egy azerbajdzsáni, hanem egy angol PL-klub tulajdonosával. El sem mentem a találkozóra. Sőt, a második esetben már az összeget is említették, amitől majd’ hanyatt estem, de akkor sem mentem el.
- És akkor még nem is említettem a szaúdi és az emírségekből érkező ajánlatokat. Annyit kínáltak, hogy még a gyerekeimnek se kellett volna dolgozniuk életük végéig, ha aláírok. Nekem azonban itt a helyem a magyar válogatottnál! Még akkor is, ha erős kritikákat is kaptam az 5-0 után. (...) Attól a német válogatottól kaptunk ki 5-0-ra, amelynek az értéke 700 millió euró, a miénk meg 150 millió. Es ennek a fele Szoboszlai ára. De vissza a lemondásom kérdéséhez. Amikor az Eb-selejtezők kellős közepén voltunk, és csillagászati pénzeket kínáltak, nem távoztam. Akkor most távozzak, mert kikaptunk 5–0-ra a németektől? Semmiképp, mert először ismét sikeres akarok lenni a csapattal, aztán majd utána meglátjuk, mit hoz az élet.
Az idén hátralévő találkozókról
- Négy meccs még hátra van, javíthatunk a mérlegen, bár a papírforma nem ezt ígéri, de megpróbáljuk. De bármi is lesz, nem érezném jogosnak, ha kijelentenénk, márpedig rossz a válogatott.
Persze Németország, Hollandia vagy Svájc vitán felül jobb nálunk, és ha mondjuk októberben és novemberben kikapunk kétszer a hollandoktól és egyszer a németektől, az azért lesz, mert jobb játékosok alkotják a válogatottjukat.