Fotó: Pinti Attila/SzékelySport

Szókimondó interjú a klubtulajdonossal a bulizó magyarokról és a román ellentétről: “Soha többé nem fogok hinni egyik játékosnak sem”

Nemrégiben Varga Kevin és Kecskés Ákos távozása komoly fegyelmi vétségek következménye volt a Sepsi OSK-nál. A klubelnök, Diószegi László elmondása szerint bár a játékosoktól jó viszonyban váltak el, a szabályszegés miatt kénytelenek voltak szerződést bontani velük, annak ellenére, hogy Bernd Storck nem küldte volna el őket. A háromszéki klub elnöke a csakfoci.hu-nak nyilatkozott a román-magyar ellentétről, a Sepsi különleges identitásáról és egy nagy port kavart átigazolás tanulságairól. Interjú Diószegi Lászlóval.
Póczik Dávid 2024. szeptember 19., csütörtök 9:50
Fotó: Pinti Attila/SzékelySport
Nemrégiben Varga Kevin és Kecskés Ákos távozása komoly fegyelmi vétségek következménye volt a Sepsi OSK-nál. A klubelnök, Diószegi László elmondása szerint bár a játékosoktól jó viszonyban váltak el, a szabályszegés miatt kénytelenek voltak szerződést bontani velük, annak ellenére, hogy Bernd Storck nem küldte volna el őket. A háromszéki klub elnöke a csakfoci.hu-nak nyilatkozott a román-magyar ellentétről, a Sepsi különleges identitásáról és egy nagy port kavart átigazolás tanulságairól. Interjú Diószegi Lászlóval.
Szerző: Póczik Dávid 2024. szeptember 19., csütörtök 9:50

Néhány hete jelentették be, hogy Varga Kevin és Kecskés Ákos szerződését is felbontották, miután a klub szabályzatát megsértve, nem megengedett időpontban részt vettek egy buliban, és elkéstek az összetartásról. Ez volt az első fegyelmi kihágásuk? 

- A két játékostól jó viszonyban váltunk el, viszont másodszorra szegték meg a belső rendszabályzatot, így úgy döntöttünk, hogy elválnak útjaink. Ha nem lett volna ez a kihágás, természetesen maradtak volna a klubnál, hiszen rengeteget dolgoztam azon, hogy magyarországi magyar játékosokat is alkalmazzunk a klubban - kezdte Diószegi László, a Sepsi OSK elnöke a csakfoci.hu-nak.

Korábban az alábbi nyilatkozatot tette: "Be kell ismernünk, hogy a nyáron követtünk el hibákat. Tévedtünk néhány játékossal kapcsolatban, akikről azt hittük, megütik a szintet". Itt a szóban forgó játékosokra gondolt? 

- Nem. Itt két-három olyan futballistára utaltam, akiket a nyáron igazoltunk, azonban nem nyújtottak olyan teljesítményt, mint amilyet elvártunk tőlük. Az átigazolási időszak ugyebár véget ért, de a klubvezetőkkel arra jutottunk, hogy mindenki megérdemel egy kis időt, hogy bizonyítson. Közöltük ezekkel a játékosokkal, hogy nem ezt vártuk tőlük. Tudjuk, hogy nem könnyű megszokni a román focit, de ha télig nem változtatnak, akkor távoznak tőlünk. Az igazolásokat mindig közös döntés előzi meg; a sportigazgató bemutatja a kiszemeltet az edzőnek, aki eldönti, hogy szükség van-e az érkezőre, nekem pedig meg kell határoznom, hogy tudjuk-e teljesíteni a labdarúgó bérigényét, vagy sem. Több kézen mentek keresztül ők is, így a stábot nem tudom hibáztatni, ez benne van. Az én részem pusztán a fizetésükre korlátozódott, de egyébként sem szoktam belefolyni a sportszakmai részbe. Megbízok a kollégáim döntésében: van egy scout, aki Hadnagy Attila sportigazgatóval feltérképezi a játékosokat. Nem mindig tudnak elmenni, és megnézni őket, itt vagyunk egy kicsit bajban, mert az időhiány és az anyagiak miatt erre nem mindig van lehetőség. Akiket idehoztunk, korábban jól teljesítettek az országukban, most azonban nem tudnak úgy futballozni, ahogy mi elvárnánk.  

Arról is beszélt, hogy nem Bernd Storck küldte el Vargát és Kecskést. Ezek szerint felőle maradhattak volna? 

Storck részéről maradtak volna, ez az én döntésem volt. Mindig azt mondjuk, hogy őszinte klub vagyunk; ami a szívünkön, az a szánkon. Én döntöttem így, mert példát kellett statuálni. Első a klub, második a csapat, harmadik az egyén - ez a legfontosabb. 

Később aztán Storck szerződését is felbontották közös megegyezéssel. Hogy értékeli a német szakember munkáját? 

- Tavaly nagyon jó eredményeket értünk el vele, rövidtávon rengeteg pluszt adott a csapatnak, személy szerint én is sokat tanultam tőle. A döntés úgy született, hogy a klubvezetés 85 százaléka azt akarta, hogy edzőváltás legyen. Én abba a 15-be tartoztam, amelyik még várt volna, de a többség máshogy döntött. Mivel így alakult a megbeszélés, így közöltem vele, hogy megválunk tőle.  


Fotó: Pinti Attila/SzékelySport

2019 óta a kilencedik szakvezető irányítja a csapatot. Mi a sok edzőváltás oka?

- Azt gondolom, hogy más csapatokhoz képest mi jobban kitartunk az edzők mellett. Most hat meccsből nem nyertünk egyet sem, ebből négyszer egymás után kaptunk ki.

Sajnos emellett azt láttam, hogy a játékosok és az edző között beállt egy kaotikus állapot, aminek következtében nem éreztem rajtuk az elkeseredettséget, hiába jöttek egymás után a vereségek.

- Fel kellett rázni a társaságot, és más megoldás nem lett volna: ilyenkor mindig az edző issza meg a levét. Profi edzői stáb volt itt Bernd Storck alatt, de lehet, hogy Romániában más foci van, mint amit ők megszoktak Nyugat-Európában. A mentalitásról nem is beszélek: most már úgy látom, hogy nálunk nem is lehet a játékosokat ezzel a német szigorral fegyelmezni.  

A tavalyi szezon vége előtt bejelentették, hogy Varga Roland is távozik a Sepsitől. Miért döntöttek így?

- A tavalyi év végén megkérdeztük Storckot, hogy kikre nem számít a jövőben, és az általa megnevezett öt játékos között volt Varga Roli is, akinek egyébként is lejárt volna a szerződése. Személy szerint őt nagyon szerettem, de az edzői stratégia az volt, hogy fiatalítunk a jövőben, ezért az öt legidősebb játékosunk távozott. Soha nem szoktuk megkérdőjelezni az edző döntését, így fájó szívvel elköszöntünk tőle is.

Jelenleg a klub kötelékébe tartozik Sigér Dávid, tőle mit várnak a szezonban? Milyen szerep hárul majd rá?

- Sigér Dávidnak nagyon meg kell küzdenie a kezdőcsapatba kerülésért, hiszen Sota Mino és Isnik Alimi személyében van két olyan középpályásunk, akik nagyon magas szintet képviselnek. Sigér profi futballista, rajta látom az akaratot, hogy felvegye velük a kesztyűt, őt teljes más mentalitás jellemzi, mint a már említett két magyar távozót.   

Volt egy nagy port kavart átigazolás a klub háza táján, amikor Marius Stefanescu az FCSB-hez került. A transzfer kapcsán olyat is mondott, hogy még a lemondás gondolata is megfordult a fejében. Így pár hónap után hogy értékeli ezt az ügyet?  

- Most már nem bíznék meg benne. Tavaly egy hosszabb egyezkedés után végül két évre tudtunk vele hosszabbítani, szóval már akkor tudtuk, hogy máshol képzeli el a jövőjét. Azt mondta, hogy külföldre készül, és szó nincs róla, hogy az FCSB-hez – volt Steaua Bukaresthez – menne, ezért én azt nyilatkoztam ezután, hogy oda biztosan nem fog menni. Később aztán több pénzt ajánlottak neki, és közölte, hogy márpedig ő oda akar igazolni. Kis idő múlva már Storck panaszkodott rá, hogy az edzéseken fejben nincs itt a játékos, ezért jobbnak láttam, ha inkább eladjuk. Azt megtanultam, hogy soha többé nem fogok hinni egyik játékosnak sem.  

A nyilatkozat miatt haragudtak meg önre a szurkolók? Emiatt gondolkodott a lemondáson?

- Igen, de nem is csoda, mert amit kiejtek a számon ország-világ előtt, ahhoz tartani szoktam magam. Ezt is azért tettem, hogy a klubnak, és neki is jó legyen. Nagyon fáj az egész ügy, mert azt gondoltam, van benne annyi becsület és szavahihetőség, hogy ha ő külföldre akar menni, akkor az így is lesz. Bundesliga kettes és francia másodosztályú érdeklődések is voltak, de azt mondták, hogy nem nagyon védekezik, így nem tudják megvenni. Időközben egyébként már olyan hangok jönnek vissza az FCSB-től, hogy a játékos nem játszik náluk jól. Ami természetes, hisz hetente jönnek oda új, jobb játékosok, ezért nehéz lesz beverekednie magát a csapatba.

Azt egyébként hozzátenném, hogy az eredetileg megbeszélt 1 millió 310 ezer euró plusz ÁFA helyett (ez nagyjából 1,6 millió euró) csak 700 ezret utalt el az FCSB, és már nem is nagyon reagálnak a hívásainkra.

- Július 10-én meg kellett volna kapnunk a teljes összeget, de jelenleg csak a 40 százalék érkezett meg. Meg vagyok győződve, hogy október 15-ig meg fog érkezni a maradék is, mert az UEFA addig átvizsgálja az európai kupaporondon érdekelt klubokat, így őket is. De akkor sincs rendben, hogy cseppenként érkezik a pénz, és könyörögni kell érte.


Fotó: Pinti Attila/SzékelySport

Év elején csalódottan nyilatkozott a hazai átlagnézőszámról, akkor azt mondta, hogy ez egy fájó pont, mert 12 év alatt szinte mindent feláldoztak a stadionért. "Ne csak kupadöntőkön verjük a mellünket, hanem egy olyan bajnoki találkozón is, amikor épp a sereghajtó érkezik hozzánk. A tévé képernyője előtt nem lehet énekelni a Nélküled című dalt, viszont ha legalább 6000 szurkoló torkából zúg a stadionban, akkor az ellenfél ultrái is sokkal halkabban hallatszanak" - fogalmazott. A jelenlegi nézőszámmal már elégedett?

- Öt meccsünk volt itthon, és nagyjából átlagosan 4700-4800 ember látogatott ki. Nyilván azt szeretném, ha minden meccsen 8000 szurkoló lenne kint, de ez a mostani szám azért már jobban néz ki.  

A tavalyi kupakiesés után szintén volt egy kritikus megszólalása. "A Sepsit megalázták, soha többé nem fogadok el ilyesmit. Nevetségessé váltunk a Corvinul ellen elszenvedett vereség után." Utólag nem érezte túlzottan erősnek ezeket a szavakat?

- Nyolcadik éve van az első osztályban a csapat, és sosem az volt a probléma, ha kikapunk. Tudjuk, milyen a büdzsénk, tudjuk, hogy egy kiscsapat vagyunk. Kizárólag akkor mondok ilyen erős szavakat, ha azt látom, hogy a játékosok lézengenek a pályán. Természetes, hogy ilyenkor kritikát fogalmazok meg, hátha azután odateszik magunkat, és újra elkezdenek küzdeni a klubért. Ahogy Simon Tibi mondani szokta “lehet rosszul játszani, de lélektelenül soha”.

Melyik volt a legjobb Sepsi, amit futballozni látott?  

- Két-három éve a Cristiano Bergodi-féle brigád érte el a legjobb eredményeket, az volt a legjobb csapat. Két Román Kupát és egy Szuperkupát is nyertünk akkor.

Mennyire van még jelen a ligában a román-magyar ellentét? 

Fogalmazzunk úgy, hogy továbbra sem mi vagyunk a legkedveltebb csapat Romániában. Ha csinálnánk egy felmérést, és az lenne a kérdés, hogy melyik csapatot látnád legszívesebben a másodosztályban, akkor azt a szavazást utcahosszal megnyernénk.

- Hozzátenném, hogy a széles közönség elfogadott minket. Nem politizálunk, van egy különböző identitásunk, melyet soha nem fogunk megtagadni. Az öltözőhöz vezető úton a - szerintünk - 11 legértékesebb magyar játékos képe van feltéve a falra. Puskás, Bozsik, Buzánszky, Nyilasi és Détári is kint van. Próbálunk egy családias légkört kialakítani, focizni szeretnénk, soha nem néztük, milyen nemzetiségű a játékos. Az tény, hogy az ultrák körében nem vagyunk népszerűek - gondolok itt a Rapid Bukarest, az FCSB vagy az Universitatea Cluj fanatikusaira. Bár sokszor ezek a klubok is ellentétbe, összetűzésbe kerülnek egymással.

A magyar bajnoksággal, hazai klubvezetőkkel milyen viszonyt ápol?

- Kubatov Gáborral szoktam beszélni, ugyanis gyerekkorom óta Ferencváros-szurkoló vagyok, de a nemzetközi porondon a többi magyar csapatnak is szurkolok. Emellett a DAC és a Topolya tulajdonosával is jó viszonyt ápolok, de a többi magyar klubnál is ismerek szponzorokat, stábtagokat vagy sportigazgatókat.


Fotó: Facebook/ Diószegi László
Neked ajánljuk
Átigazolások
Diósgyőr
Hosszabbított a kulcsember
A lejárat előtt meghosszabbította szerződését a Diósgyőr szlovén légiósa, Rudi Pozeg Vancas, aki tavaly nyári érkezése óta 8 gólt és 14 asszisztot jegyzett tétmeccsen.
Légiósok
A Vasasból Portugáliába
A Kubala Akadémián nevelkedett Almeida Milán Attila már a CD Feirense játékosa.
10-szeres bajnok nézte ki
Loic Nego
A Saint-Étienne fontolgatja a Le Havre 33 éves magyar válogatott játékosának a szerződtetését.
Tovább az összes átigazoláshoz