– Nagyon elöl van az eredménylistámon a Fehérvár bennmaradása, a legelején, ugyanazon a szinten, mint a svéd másodosztályba való feljutás és bennmaradás a Frejjel, vagy a bajnoki ezüstérem az élvonalban az AIK-kal. Amikor idejöttem, az átigazolási szezon már lezárult, tíz meccs volt hátra a bajnokságból, az a csapat állt a rendelkezésemre, amely az egész évben játszott. Nagyobb változtatásokat nem tudtam végrehajtani, nagyon nehéz kihívás volt– mondta a Przeglad Sportowynak Bartosz Grzelak, majd kitért arra is, mi lett volna kiesés esetén. – Ebben az esetben mind én, mind a klub felbonthatta volna a szerződést, de erről végül nem esett szó. Szeretek itt lenni, szeretem a várost, az embereket a klubnál. Mivel bent maradtunk, egyértelmű volt, hogy maradok, 2025-ig szóló szerződésem van.
Grzelaknak felidézték az előző szezon utolsó találkozóját, amikor a Vidi a már kieső Vasas otthonában lépett pályára és még izgulnia kellett a bennmaradás miatt.
– Egy döntetlen is elég volt nekünk, de nagyon nehéz volt a meccs. Olyan ellenféllel játszottunk, amelynek már nem volt veszítenivalója. Csak elrontani tudta volna nekünk a meccset, és aki focizott már, az tudja, hogy elrontani valakinek valamit legalább olyan jó móka, mint megnyerni valamit. A Vasas lazán játszott, mi feszülten. Az eredmény volt a legfontosabb, és azt elértük, de az utolsó percek nagyon idegesen teltek a számunkra.
A Vidi-edző reagált arra is, hogy az első négy bajnokiján veretlen maradt és 6 pontot gyűjtött, majd aztán jöttek a nehézségek.
– Amikor a klubhoz érkeztem, rendetlenséget találtam az öltözőben és rengeteg alapemberünk volt sérült. A Ferencváros elleni idegenbeli, döntetlenre végződő meccs után, ami nekem a második találkozóm volt a legjobb csatárunk kiesett és a szezon hátralévő részében nem játszott. A legfontosabb feladat - akárcsak korábban az AIK-nál - a védelem megerősítése volt. Az utolsó 10 meccsen nekünk és a Ferencvárosnak volt a legkevesebb kapott gólja, míg az érkezésem előtt a Vidi nagyon ritkán nem kapott gólt egy mérkőzésen, velem pedig ez tíz meccs alatt ötször összejött. Ez volt a legfontosabb. Nehéz a szezon ilyen szakaszában érkezni egy csapathoz, mert ilyenkor nehéz a támadójátékot fejleszteni. Ehhez összeszedett hátsó alakzatra és bátorságra van szükség. És hogyan lehet bátorságod, ha ott a kés a torkodon?
Grzelakot megkérdezték, hogy nem próbálta-e meggyőzni a visszavonuló Nikolics Nemanját arról, hogy visszatérjen a Vidihez, hiszen épp a szakember említette, hogy csatárgondok vannak a csapatnál. A 44 éves szakember viszont kikerülte a kérdést és csak annyit válaszolt, hogy Nikolics egy igazi legendája a klubnak és a Vidi stadionjában tartott sajtótájékoztatón jelentette be a visszavonulását, illetve hogy éppen az ő lakását fogja bérelni, így biztosan lesz vele lehetősége találkozni. A lengyel-svéd edző aztán arra is válaszolt, milyen bajnokság a magyar.
– Engem pozitívan lepett meg. Csak 12 csapat van, kevesebb, mint Svédországban vagy Lengyelországban, ami azt jelenti, hogy körülbelül 80-nal kevesebb futballista játszik az első osztályban. A meccsek tempója elég nagy, inkább kontratámadásokra játszanak a csapatok.
Sok jó játékos van a legerősebb csapatokban, mint a Ferencváros, a Debrecen, a Puskás, illetve anyagilag is erősebbek a klubok, mint Svédországban. Sokkal erősebbek. Az itteni kluboknak megvan a lehetőségük arra, hogy jó labdarúgókat igazoljanak külföldről – mondta Grzelak, majd a következő szezon tervei kerültek szóba. – Elvesztettük az egyik legnagyobb szponzorunkat, a MOL-t, ami még a klub nevében is benne volt. Rengeteg pénzt fektetett be, és a hiánya érződik, a költségvetésünk alacsonyabb, mint amire számítottam.
Nem lesz edzőtáborunk, sőt az előző szezonban volt reggeli és ebéd is az edzések után, most ez nem lesz. A tulajdonos kénytelen megszorításokat eszközölni. Van egy tervünk, hogy újjáépítsük a csapatot, és magyar identitást adjunk neki. Korábban sok külföldi labdarúgónk volt, most fiatal magyarokra akarunk alapozni.
Nem akarok azt, hogy ha egy meccsen a kispad felé fordulok, akkor csak külföldi játékosokat látok, ha valaki más országból érkezik, annak elég jónak kell lennie ahhoz, hogy játszhasson. Kihívás áll előttünk. A klub kapcsolata a szurkolókkal nem volt a legjobb, ezt is szeretnénk újraépíteni. Az első lépés és a cél az, hogy elkerüljük a kiesés elleni harcot, legalább a középmezőnyben akarunk lenni és nem a kiesés ellen harcolni. Álmodozhatunk a top 3-ról, de a középmezőny a reális.
Grzelak elárulta, az NB I-gyel kapcsolatban leginkább az lepte meg, hogy a szervezés ennyire jó. Hozzátette, hogy a magyar nyelv nagyon nehéz, de megpróbálja megtanulni.
– Magánórákra fogok járni. Az emberek barátságosak itt, a klubban mindenki nagyon jól beszél angolul, és sok időt töltök itt. Választhattam, hogy Budapesten vagy Székesfehérváron lakom, végül helyben béreltem ki egy lakást. Ez egy kis város, de szeretem, közel vagyok az edzésekhez, és sokat tudok dolgozni ahelyett, hogy az autópályán ülve tölteném az időt – mondta Grzelak, akinek zárásként azt a kérdést is feltették, hogy a magyar, a svéd, vagy a lengyel válogatott az erősebb.
– Ott voltam a Magyarország-Litvánia meccsen, és valaki figyelmeztetett, hogy két órával a sípszó előtt érkezzek, mert rengeteg ember lesz. Azt hittem, hogy ez 10 ezret jelent, de 55 ezren voltak, teli stadion, elképesztő hangulat és jó csapatjáték.
Magyarország sikere nem lep meg, mert az országot járva látom, milyen erősek az akadémiák, milyenek a fiatalok körülményei, és mennyi pénzt pumpálnak a magyarok a futballba. Ha adunk Magyarországnak öt-tíz évet, és így fejlődnek tovább, nagyon jó dolgok fognak itt történni, pozitív szelek fújnak itt. Érdekes lesz látni, hogy a klubok mit mutatnak most az európai kupákban. Nagyon boldog vagyok, hogy itt lehetek.