A londoni székhelyű Christie’s aukciós ház New York-i árverésén Trevor Trainának, az Egyesült Államok volt ausztriai nagykövetének kivételes gyűjteményét kínálták magvételre október 2-án, és olyan kortárs fotográfusok műveire lehetett licitálni, mint Diane Arbus, Robert Frank, Nan Goldin vagy Cindy Sherman.
A legmagasabb áron Andreas Gursky Dortmund (2009) című munkája kelt el, melyért 352.800 dollárt, azaz átszámolva több mint 129 millió forintot fizettek - számolt be a punkt.hu.
Az aukció legdrágább tételéről így írtak a Christie’s oldalán:
„(...) A 2009-es Dortmund című munkájában Gursky egy modern városi pillanatot örökít meg precíz stílusában, melyet gyakran digitális manipulációval finomít. Gursky arról ismert, hogy a hétköznapit különleges vizuális látvánnyá alakítja, ezzel új szemléletet nyújt a mindennapi élményekről. A képeit távolról készíti, egyfajta kívülállóként, ami lehetőséget ad neki, hogy elmélyült, mégis távoli perspektívát nyújtson a kortárs életről.
A Dortmund című fotóján egy sporteseményt használ arra, hogy a tömegkultúrát és a kollektív viselkedést vizsgálja. Ebben a korszakban Gursky munkásságában arra fókuszált, hogy miként válnak az egyének egy nagyobb társadalmi rendszer részeivé. A fotón a tömeg dominanciáját emeli ki, a nézők egyénisége elvész a tömegben, ugyanakkor az izgalom kollektív érzelme megmarad. Ez a feszültség a tömeg és az egyén között visszatérő motívum Gursky műveiben.
A 2009-es év, amikor a fotó készült, a globális gazdasági és társadalmi kihívásokkal teli időszak volt, amely hatással volt Gursky alkotásaira is. A Dortmund az emberi lét kettősségét ábrázolja a globalizált világban, ahol az egyéni identitások egyszerre formálódnak és árnyékolódnak be nagyobb társadalmi erők által" - szól a leírás.
Gursky egyébként a világ eddigi harmadik legdrágább fotójának készítője is egyben: Rhein II (Rajna II.) című képéért egészen pontosan 4.338.500 dollárt, akkori árfolyamon mintegy 1 milliárd forintot fizettek még 2011-ben.