A gyerek puzzle kétségkívül előkelő helyet foglal el azon az örökzöld játékok között, amiket a világ szinte minden gyerekszobájában megtalálhatunk. Az időtlen játék a szórakozás mellett azonban számtalan hasznos célt is szolgál, hiszen művelése közben szinte észrevétlenül fejleszthetünk rengeteg készséget is.
Nem véletlen, hogy eredetileg feltalálója is kifejezetten oktatási célra szánta. John Spilsbury térképkészítő 1763-ban egy Nagy-Britannia-térképet ragasztott egy falapra, majd lombfűrésszel szétfűrészelte a grófságok határai mentén (innen ered a játék angol neve, a jigsaw puzzle, vagyis „lombfűrészrejtvény”).
A földrajz tanításához használt segédanyag módszere azonban hamar elterjedt: a kirakó gyerekeknek és felnőtteknek is egyedülálló élményt nyújt. Egy játék webshop kínálatában pedig a legkisebbeknek szánt nagyobb elemekből álló, egyszerűbb képektől a több ezer darabos, bonyolultabb alkotásokig minden korosztálynak és ízlésnek találunk megfelelő választékot.
Fejleszti a kézügyességet
A puzzle 3 éveseknek is kiváló fejlesztési lehetőséget kínál: a kisebb vagy nagyobb darabok kézbe vétele, forgatása, és a helyükre illesztése alaposan átmozgatja a kicsik ujjainak és szemének minden izmát, ezáltal fejleszti a finommotorikájukat.
Fejleszti a rövid távú memóriát
A megfelelő darabka keresése közben az agyunk rövidtávú memóriánkban tárolja az előzőleg átfutott részleteket: milyen színű, formájú darabot keresünk, hol láttunk lehetséges odaillő kirakós elemeket? A próbálgatás közben észrevétlenül fejlődik tehát a kicsik memóriája is.
Erősíti a kognitív képességeket
A puzzle gyerekeknek kínált előnyei között előkelő helyet foglal el, hogy ez a látszólag eseménytelen tevékenység összetett szellemi folyamatokat igényel. A formák, színek, minták felismerésével, a teljes kép összeállításának képességével a gyerekek agyuk több részét is megtornáztatják: valóságos stratégiát kell kialakítaniuk a sikeres eredmény eléréséhez, vagyis az összes darabka helyének megtalálásához.
Fejleszti a kooperációs készségeket
Ahogy a legtöbb játék, ha társaságban végzik, a kirakó a gyerekek szociális és kommunikációs készségét is fejleszti. Megtanulják megosztani az ötleteiket, meghallgatni és elfogadni a másikét, támogatni egymást a közös cél érdekében.
Kitartásra és türelemre tanít
A kirakós játék komoly figyelmet és kitartást igényel. A kicsi gyerekek figyelme hamar elkalandozik, a 21. század impulzusokkal telített világa pedig nem mindig segíti a koncentrációs készségek fejlesztését. Ezzel szemben egy elmélyült puzzle fokozatosan fejleszti az egy dologra koncentrálás képességét.
Növeli az önbizalmat
Mivel komoly és hosszadalmas “munka”, az áhított kép kirakása valódi sikerélménnyel jár. A gyerekek megtanulják, hogy megfelelő odafigyeléssel és energiabefektetéssel képesek elérni a céljaikat.
Csökkenti a demencia kockázatát
Az ifjú játékosok esetében irreleváns haszonnak tűnhet, de agysejtjeink “kiképzését” sosem lehet elég korán elkezdeni! A puzzle nagyszerű problémamegoldó tevékenység, amely elősegíti az új idegsejtek növekedését, és támogatja szellemi egészségünk megőrzését.
Kikapcsolódást biztosít az agynak
A kirakósban az a csodálatos, hogy míg agyunk bizonyos részeit aktivizálja, monoton tevékenység révén másokat pedig jótékonyan pihenteti. Míg memóriánk és koncentrációs készségünk megkapja a szükséges fejlesztést vagy karbantartást, elménk meditatív állapotba kerül. A gyerekek agyának is szüksége van erre a kikapcsra, hiszen nap mint nap rengeteg inger éri őket, aminek a felfoldozása nagyon sok energiát igényel.
Szórakoztató
Számos pozitív, szellemünkre gyakorolt hatása mellett ne feledkezzünk meg a legalapvetőbbről sem: rendkívül szórakoztató! Nem véletlen, hogy a kicsik maguktól is szívesen nyúlnak a puzzle darabok után!
Minőségi időt kínál az egész családnak
Esős nyaraláson, álmos vasárnap délelőttökön, vagy lefekvésre hangolódásképpen: ez a kedves, kooperatív időtöltés megerősíti a kapcsolatainkat és valódi, minőségi közös élményt ad a família aprajának-nagyjának.