Ez a lényege a fine dining éttermeknek is, ahová nem azért térnek be a vendégek, hogy házias ételekből degeszre egyék magukat, hanem a kulináris és vizuális élményeken van a hangsúly.
Persze bármelyik hobbi “gasztroőrült” is dönthet úgy, hogy szintet lép, és mostantól komolyabban elkezd foglalkozni az ételkészítés művészi vonulatával. Ugyan minden kezdet nehéz, de adunk pár tippet, hogy könnyebben vehesse az akadályokat.
1. Tanuljon a “nagyoktól”!
A híres séfek bizony már letettek valamit az asztalra (átvitt és szó szerinti értelemben is), így ők azok, akiktől érdemes ellesnie néhány praktikát. Ha van rá lehetősége, akkor mindenképp ajánlott részt vennie egy főzőkurzuson, ahol személyesen tanulhat a szakma nagyágyúitól. Ma már rengeteg főzőiskola létezik, némelyik célzottan egy-egy nemzet konyhájára fókuszálva tart tanfolyamokat.
Persze az internetnek köszönhetően már online formában is elsajátíthatja a tudást, mind videós, mind szöveges formában. Érdemes több ilyen programon is részt vennie, mindegyik a hasznára válik majd.
2. Szerezze be a megfelelő eszközöket!
Látott már profi séfet életlen késekkel vagy kopott bevonatú serpenyőkkel dolgozni? Na ugye, hogy nem! A főzés sikere a tudás és az alapanyagok mellett a használt eszközök minőségén is múlik. Ha tényleg komolyabban szeretne foglalkozni a gasztronómiával, akkor professzionális felszerelésre lesz szüksége. Egy jó szakácskés például szinte minden fogáshoz nélkülözhetetlen, így mondhatni alapdarabnak számít.
A minőségi Fiskars Titanium kések a haladó felhasználók igényeinek is megfelelnek, hisz éttermekben is használják őket. Természetesen ezt nem jelenti azt, hogy otthoni gyakorlásra ne tudná megvásárolni - a Fiskars & Gerber termékek webáruházában bárki megrendelheti őket.
3. Ismerkedjen meg új alapanyagokkal, módszerekkel!
Bár a klasszikus fogásokat is újra lehet értelmezni, de ha merőben új élményekre vágyik, akkor használjon az ételeihez egzotikusabb, ritkább alapanyagokat! Nem kell tartania attól, ha még sosem dolgozott például tintahallal, tonkababbal, bambuszrüggyel vagy szarvasgombával, hiszen ez az időszak most a kísérletezésről szól! Természetesen azért nézzen utána alaposan, hogy az adott hozzávalónak akad-e valamilyen speciális elkészítési módja, esetleg vannak-e olyan részei, amelyek nem ehetőek.
Ugyanígy a különböző konyhatechnikai eljárásokat is érdemes megtanulnia. A konfitálást, blansírozást, szuvidálást például a hétköznapokban nemigen használják, de egy gasztronómiában jártas egyén tudja, hogy mikor érdemes alkalmazni őket.