Keresés, önéletrajz, jelentkezés, állásinterjú
Az álláskeresés folyamatának első lépése, hogy felkeressük az olyan releváns állásportálokat, mint például a Miskolcallas. Itt végigböngésszük a lehetőségeket, és kiválasztjuk közülük azokat, melyek megfelelnek számunkra, és úgy tűnik, érdemes rájuk jelentkezni.
Amikor ezzel megvagyunk, jöhet az önéletrajz aktualizálása. Ügyeljünk rá, hogy ez a lépés ne maradjon ki. Illetve arra is, hogy mindig az adott álláspályázatra szabott CV-t készítsünk és adjunk le! Ha kell, akkor írjunk mellé egy motivációs levelet is, mely szintén legyen az adott állásra szabva, kiemelve az eddigi gyakorlati tapasztalatainkat.
Majd a jelentkezésünk beadását követően bízzunk benne, hogy hamarosan jöhet az interjú! Lássuk mi az az 3+1 tipp, amit érdemes megfogadni ezzel kapcsolatban.
1. tipp: Ne játsszunk szerepet!
Bármennyire is fontos, hogy mielőbb találjunk egy állást, ennél már csak az fontosabb, hogy ne kelljen 1-2 hónap múlva megismételnünk a keresési folyamatot. Márpedig ha nem adjuk önmagunkat az interjún, akkor nem is tervezhetünk majd a cégnél sokáig, ha végül felvesznek.
Egyre több cég ismeri fel azt, hogy sokkal jobb, ha egy személyiségben passzoló jelentkezőt vesznek fel, mintsem egy olyat, aki túlságosan kilóg, de nagyobb szakmai tudása van.
2. tipp: Figyeljünk a ruhánkra!
Általános szabály, hogy ne utcai öltözetben menjünk interjúra. Ugyanakkor kisestélyit sem érdemes felvenni, valahol a kettő között van a megoldás, egy elegáns öltözettel.
Fontos, hogy a ruha kényelmes legyen, jól érezzük magunkat benne. Ha erre nem figyelünk, és kényelmetlenül érezzük magunkat, akkor az a nonverbális kommunikációnk rovására mehet, mely a teljes kommunikációnk körülbelül 70%-a.
3. tipp: Kérdezzünk!
Fontos, hogy képben legyünk a céggel, nézzünk utána még az állásinterjú előtt. Mivel foglalkoznak? Hol vannak kirendeltségei vagy telephelyei? Milyen a weboldaluk és a közösségi média jelenlétük?
Az interjú végén általában van lehetőségünk arra, hogy kérdezzünk. Ekkor érdemes több mindenre is rákérdezni, ami hasznos lehet. Például a következőkre kereshetünk választ:
- Hogy telik egy átlagos nap a pozícióban?
- Mi a legnagyobb kihívás?
- Milyen előrelépési lehetőségek vannak ebből a pozícióból?
- Milyen onboarding folyamatuk van?
Végezetül itt a 3+1. tipp: Tabuk
Bár az előbb épp a kérdések feltevésében segítettünk, érdemes arról is beszélni, hogy mire ne tereljük a beszélgetést.
Például soha ne szidjuk az előző munkahelyünket! Ezt még akkor is el kell kerülnünk, ha jogos a felháborodásunk. Bár elhallgatni sem szabad semmit, de mindent lehet kicsit szebben is kifejezni.