Miért pont a gipszkarton?
Azért, mert sokoldalúan felhasználható, és jó tulajdonságokban bővelkedő anyag. A Józan Kft. gipszkarton rendszerei között pedig gyorsan és egyszerűen megtalálhatunk mindent, amire az ötleteink kivitelezéséhez szükségünk lesz. Lássuk a legfontosabb előnyöket, amiket a gipszkartont választva bezsebelhetünk!
A gipszkarton pozitív jellemzői
A gipszkartonnal télen és nyáron is nyugodtan dolgozhatunk, mert nincs korlátozva az a hőmérséklet, amin használhatjuk. Így ez nem lesz szempont a belőle készült falak építésénél. Bár kevesen tudják, de jó hatással van a lakás levegőjére, mégpedig azáltal, hogy nyáron felveszi a párát, télen pedig leadja azt. Ezzel ráadásul nemcsak a pára szempontjából kedvez nekünk, hanem a hőérzetünket is ideálisan befolyásolja.
Falak elkészítése esetén fontos információ lehet, hogy a gipszkarton jól gátolja a hangok terjedését, ezért egy ásványgyapotból kialakított szigeteléssel együttesen biztosítható, hogy ne szenvedjünk a “papírból vannak a falak” élményétől.
Teherbírásban is bajnok, így szerelhetünk rá bútorokat, szekrényeket, polcokat is. Persze a dübelek legyenek ezekhez mindig megfelelőek! A környezettudatosság szempontjából is nagyon jó választás, mivel abszolút környezetbarát, és csupa természetes anyag felhasználásával készül.
Nem fenékig tejfel!
Az élet sem, s persze a gipszkartonnak is vannak olyan vonásai, amelyekre oda kell figyelnünk. Az egyik például a hőmérséklet kérdése, ugyanis +50˚C-ot tartósan meghaladó hőhatás nem érheti. A másik a páratartalom kérdésköre. Ugyan létezik impregnált változata, de az is csak 70%-os relatív páratartalmat tolerál.
Ezenfelül van néhány szabály, amelyet be kell tartani, ha valóban szép munkát szeretnénk végezni. Az egyik ilyen, hogy mindig szakszerűen helyezzük fel a gipszkartonokat, mert ennek hiányában az elkészült felület megrepedezhet az összeillesztések mentén!
Ehhez tartsuk be a javaslatokat, például mindig az adott célnak megfelelő profilokat használjuk, előbb helyezzük be a nyílászárót, és utána építsük a szerkezetet, tartsuk be a különböző anyagból készült vázszerkezetekre vonatkozó javaslatokat, például a csavarok becsavarásának mélységére vonatkozóan!
Ne feledjük, hogy tárolni a lapokat vízszintesen kell, azonban hozni-vinni csak függőlegesen szabad! Nagyjából két napot érdemes abban a helyiségben tartani, ahol majd használni szeretnénk, hogy a nedvesség szempontjából megfelelően alkalmazkodhasson a környezetéhez. Végül fordítsunk figyelmet arra is, hogy precíz munkához olyan szerszámokra lesz szükségünk, amelyek kifejezetten gipszkarton vágására készültek!