Örömteli játék egyszerű szabályok mentén
Amikor a gyermek betöltötte a második életévét, nyugodtan beszerezhetjük az első társasjátékot. Ebben a korban még érdemes az egyszerűséget és a rövid időtartamot szem előtt tartani. Minél egyszerűbbek a szabályok, annál inkább megmarad a lelkesedés is. A bonyolult, nehezen érthető játékszabály könnyen kedvét szegheti a kicsiknek.
Ne lepődj meg, ha a gyermeked a játék közben újraértelmezi vagy átírja a szabályokat. Épphogy kialakulóban van nála a szabálytudat, így nyugodtan engedd meg neki ezt a szabadságot.
Naponta több, rövid játék a jellemző a kicsiknél
A játékidővel egy hároméves gyerek esetében átlagosan 3-8 perccel számolj. Ennyi ideig képesek ugyanis egy dologra fókuszálni. Négyéves korban ez akár már 15 perc is lehet.
Az, hogy mennyi ideig játszik egy játékkal persze attól is függ, hogy aktívan vagy passzívan vesz-e részt benne. Ezért fontos, hogy a saját szintjének megfelelő társassal játsszatok, hiszen így a figyelme is tovább fog tartani.
Egyelőre tehát ne számíts maratoni játékra, azonban arra mindenképpen, hogy a kedvenc játék naponta több alkalommal is előkerül majd. Ebben a korban még nagy hatással van rájuk az ismétlődés élménye, és emellett, ha sikerül győzniük, a sikerélmény is hajtja őket.
Bár szülőként nem minden esetben állunk neki ugyanolyan lelkesedéssel az újbóli játéknak, nyugtasson az a tudat, hogy ez az időszak alapozza meg, hogy a későbbiekben kamaszként is szívesen fog csatlakozni hozzánk.
Nézzük tehát a konkrét játékokat
A legkisebb korosztály is szívesen időzik a Lepkefogóval, ahol a dobókockán figurákat és színeket kell felismerni. Itt a gyorsaságon van a hangsúly: a leggyorsabb játékos szerzi meg a dobókockán megjelenő színű pillangót.
A Csigafutamot is érdemes az első játékok közé beszerezni. Nagyszerűsége az egyszerűségében rejlik: a színes dobókockákkal araszolva kell elérni a csigákkal a célt.
A háromévesek körében igencsak népszerű játék a Grabolo junior, mely a megfigyelőkészség mellett a reakciókészséget is fejleszti. Színes, állatos, és szintén dobókockával játszható.
A memóriajátékokat játszva sok szülő meglepődik, hogy csemetéje gyakran ügyesebben jegyzi meg a párokat. A 3-4 éves korosztály számára fejlesztett Memo Diabolo épp ilyen élményt adhat a gyereknek.
És hogy az állatos játékok közül a nyuszi se hiányozzon, egy kézügyességet is fejlesztő Nyuszi ügyességi játékot is ajánlunk. Itt egy csipesszel kell ügyeskedni, hogy a szerencsekeréken kipörgetett répák a kosárba kerüljenek.