Az itt felsorolt tünetek felismerése persze nem váltja ki a szemész szakorvosi vizsgálatot, de segíthet abban, hogy az érintettek ráébredjenek, hogy komolyabban is érdemes foglalkozni a problémával. Érkezik is a szürkehályog nyolc leggyakoribb tünete.
1. Kifakuló színek
A szürkehályoggal küzdők sajnos úgy látják a világot, mintha minden egy öreg mosógépben lenne porral és némi rozsdával kimosva. A színek lassan fakulni kezdenek, elvesznek az élénk árnyalatok, kissé sárgássá válik a látott kép, így leginkább a lilás és kékes árnyalatok fakulásában érhető tetten a probléma.
2. Minden homályos
A szürkehályoggal küzdők gyakran írják le úgy az állapotukat, hogy úgy érzik, mintha egy vízfüggönyön keresztül szemlélődnének. Kezdetben eleinte olyan, mintha egy párás vagy maszatos ablakon néznének ki, a későbbiekben (kezelés hiányában) viszont jön a “vízfüggöny”.
3. Zavaró fények
A látott kontrasztok gyengülése miatt elszokik a szürkehályogos szem a sötéthez és világoshoz való alkalmazkodástól, ezért sajnos egyre jobban zavarják az erős fények, akár az utcai lámpák is.
4. Romlik a térlátás
Ahhoz, hogy jól működjön a térlátásunk, elengedhetetlen az, hogy lássuk a tárgyak körvonalát, ez segít ugyanis meghatározni, mennyire van közel vagy távol az, amit nézünk. Szintén fontos az, hogy a szem megfelelően tudjon fókuszálni, azonban ez is nehézkes, ha mindent homályosan látunk, és a szürkehályog tesz arról, hogy ez így legyen.
5. Látásproblémák szürkületkor
A szürkületi látásromlás gyökerét ugyanott kell keresni, mint a zavaróvá váló fényekét. Mivel a szürkehályog miatt beszürkült szemlencsével a szem nehezebb alkalmazkodik a változó fényviszonyokhoz, különösen problémássá teszi az éles látást, ha gyenge, szürkületi fények vesznek körbe minket.
6. Kéretlen fényudvarok
A glóriaszerű fényudvarok nagyszerűen mutatnak fotókon és festményeken, azonban sokkal kevésbé élvezhetőek, ha kéretlenül jelennek meg a szemünk előtt minden alkalommal, amikor egy fényforrás, például egy lámpa vagy egy autó fényszórója felé fordítjuk a tekintetünket. A szürkehályoggal küzdőket sajnos ez a probléma is utolérheti, ha nem kezeltetik időben a szemüket, és emiatt például akár a vezetésről is lemondhatnak.
7. Kettőslátás
Ha rendkívül fáradt valaki, akkor szürkehályog nélkül is tapasztalhat enyhe kettőslátást, ha az agy már túl fáradt ahhoz, hogy összeillessze a két szem által látott képet - persze ezt sem árt kivizsgáltatni. A szürkehályog okozta kettőslátás azonban kipihent állapotban is felütheti a fejét, sőt akkor is, ha az egyik szemünket letakarjuk. Ilyen esetben okvetlenül szakorvoshoz kell fordulni!
8. Ingadozó dioptria
A szürkehályog olykor annyira becsapja az embert, hogy akár azt is hiheti, javult a szeme. Ezt a váltakozó dioptria okozza, ami hol rontja, hol javítja a látásélességet, ezért az ettől a tünettől szenvedők gyakran váltogathatják a szemüvegeiket, pedig sajnos valójában ez nem oldja meg az alapvető problémát.
A szürkehályog típusának és aktuális állapotának meghatározásához szemész szakorvosi segítségre van szükség. Mindenesetre ha valaki a felsorolt tüneteket tapasztalja, az ne habozzon időpontot kérni, hisz a betegség gyógyítható, méghozzá egy gyors és fájdalommentes műtéti beavatkozással, a szürkehályog műtéttel. Ez a tényleg rendkívül gyors kezelés segíthet megmenekülni a felsorolt tünetektől, sőt még a fénytörési hibáktól is megszabadíthat, amelynek következtében jobban láthatunk, mint valaha! Aki úgy érzi, itt az ideje tenni valamit a szürkehályogja ellen, az keresse fel a Focus Medicalt!