Fejleszti a készségeket és fokozza az együttműködést
A társasjátékok közismerten javítják a koncentrációs képességet, ami különösen fontos az iskoláskorú gyermekek számára. Olyan készségeket fejlesztenek, mint a számolási készség, a színek felismerése, és nem utolsósorban a szem-kéz koordináció. A rendszeres játék közben a gyerekek türelmet is tanulnak, hiszen türelemmel kell várniuk a sorukra. Ez pedig hosszú távon a mindennapi élet különböző területeire is kihat.
Hogyan befolyásolja ezt a felnőtteket? A felnőttek számára a játékok akár stresszoldó hatásúak is lehetnek, amelyek a mentális frissesség megőrzését segítik elő. Például kooperatív játékok esetében közös célért dolgozunk, ami erősíti az együttműködési készséget, ami a munkahelyi környezetben vagy csapatjátékban is nagy hasznunkra válik.
Javítja a memóriát és a problémamegoldó képességet
Az Edinburgh-i Egyetem kutatása szerint a rendszeres társasjátékozás növelheti az ember memóriakapacitását és gyors gondolkodást biztosít. Azok az idősebb generációk, akik gyakran játszanak ilyen játékokat, magabiztosabbnak érzik magukat a mindennapi életben is, hiszen ezek a tevékenységek tartják mozgásban az elmét.
Emellett a társasjátékokban gyakran szükség van bizonyos stratégiák kidolgozására és alkalmazására. A játék során hozott döntések, a stratégiák kigondolása és alkalmazása mind-mind hozzájárulnak a logikai készségek és a problémamegoldó képesség javításához. A SAS és KOS társasjáték boltban szerencsére már számos ilyen típusú játék közül lehet válogatni, legyen az családi, stratégiai vagy éppen fejlesztő kategóriájú.
A kooperatív játékok előnyei
Kooperatív társasjátékok esetén a játékosok együtt dolgoznak a győzelemért, ami összehozza a résztvevőket. Ezek a játékok különösen fontosak lehetnek, amikor egy csapat, vagy egy csoport tagjai között szeretnénk jó légkört kialakítani, elérni, hogy együttműködjenek és közös célért dolgozzanak. A kooperatív játékok az iskolákban és munkahelyeken egyaránt egyre népszerűbbekké válnak, hiszen fejleszti a társas érintkezési képességeket.
A közösségi élmény
A társasjátékban rejlő lehetőségek nem érnek véget itt. Nagyszerű közösségi élményeket is nyújthatnak, ahol mindenki felszabadultan élheti át a játék izgalmát. A közös játék során alakul ki az a bensőséges kapcsolat, ami a baráti kötelékeket is szorosabbá teheti. Ilyenkor egy-egy csapat tagjaként átélhetjük a siker, vagy akár a kudarc ízét is, ami megerősíti az összetartozást.
S ami a legjobb, mindezt úgy tehetjük, hogy közben kiválóan érezzük magunkat: egyedülálló módon kapcsolódhatunk ki úgy, hogy ténylegesen minőségi időt töltünk együtt.
A játék tehát nem csupán időtöltés, hanem egy olyan eszköz, amivel fejleszthetjük önmagunkat és kapcsolatainkat egyaránt. Mi több, ez a sporthoz hasonlóan közösséget épít, ahol átélhetjük a nevetés, a verseny és az öröm pillanatait. Ha pedig mindezt tudatosan használjuk, a mindennapok részévé válhatnak ezek a pozitív hatások.


