Mutassunk példát!
A gyerek általában azt csinálja, amit maga körül lát. Ha a mobiljukat nyomkodó szülőket látja, akkor ne csodálkozzunk, ha ő is ezt teszi. Ugyanakkor ha a szülők sokat olvasnak, a gyerekek is sokat fognak. Így van ez a táplálkozással, mozgással is. Ennek első lépése pedig, hogy utánanézzünk a kiszamolo.com BMI kalkulátora segítségével, hogy mennyire lettünk mi magunk is túlsúlyosak, belefogjunk-e egy radikális fogyókúrába, vagy pedig elegendő, ha elkezdjük végre beiktatni a rendszeres testmozgást a mindennapjainkba?
A sport amúgy is nélkülözhetetlen része kellene, hogy legyen minden ember tevékenységeinek, de sajnos nem így van. Ezért duplán is jó, ha belekezdünk egy újfajta életmódba, hiszen gyerekünk is ezt látja, és talán valamilyen hatással lesz rá. Ha nem most, a későbbiekben biztosan.
A BMI kalkulátor
Ahhoz, hogy megfelelően tudjuk értelmezni a BMI kalkulátora által kapott eredményeket, fontos tudni, hogy mit is jelent ez a három betű. A BMI a Body Mass Index angol rövidítése, magyarul testtömeg indexet jelent. Azt mutatja meg, hogy a testsúlyod, illetve magasságod alapján milyen testsúly-kategóriába tartozol. Ebben segít az oldalon található testtömeg-index táblázat.
A testtömeg-indexet úgy számítjuk ki, hogy a testsúly kilogrammban mért értékét elosztjuk a magasság méterben mért négyzetével. A kapott eredmény alapján lehet besorolni az értékeket sovány, normál súlyú vagy elhízott kategóriába, amelyeknek természetesen további alkategóriái vannak.
Nem árt egy egészséges szkepticizmus
Megközelítőleg mindenképpen helyes eredményt kapunk arra nézve, hogy mennyire vagyunk elhízottak, de vannak bizonyos összefüggések, amikor kételkedéssel kell hozzáállni a kapott értékekhez. Ilyen eset pont a gyerekek, a kamaszok vizsgálata. Az ő esetükben inkább azt figyeljük, hogy nem következett-e be hirtelen súlygyarapodás vagy csökkenés.
Ha kóros soványságra vagy hirtelen túlsúlyra vonatkozó jeleket tapasztalunk, haladéktalanul keressük fel a gyermekorvost, mert valószínű, hogy további kivizsgálások szükségesek. De ne felejtsük el, hogy a családi gének is befolyásolják a testalkatot.
A BMI eredménye torzíthat olyan esetekben is, amikor egy felnőtt ember nagyon alacsony vagy nagyon magas. Hiszen az előbbi esetben a kevesebb kiló, az utóbbiban pedig a nagyobb testtömeg nem feltétlen utal kóros soványságra vagy elhízásra. A BMI kutatói azt javasolják, hogy ilyenkor érdemes egy 1,3-as szorzóval növelni a kapott eredményt.
A kiszamolo.com weboldal nem csupán a testtömeg-index, hanem számos egyéb hasznos és érdekes összefüggés kiszámításában segédkezik, akár pl. matematikát vagy gazdaságot érintő területeken.