Több évtizedet is eltölthetünk nyugdíjban
Köszönhetően a modern orvosságoknak, ma már átlagosan 15-20 évet tölt egy ember nyugdíjas korban. Magyarországon jelenleg ez a 65 éves kortól köszönt be. Mindenki szeretne gondtalanul élni, megtartani az addig megszokott életszínvonalat.
Az állami nyugdíj sajnos a legtöbb esetben garantáltan nem lesz elegendő, így az öngondoskodás felé kell fordulni. A Bankmonitor nyugdíj-megtakarítás megtalálásában is tud segíteni. Az oldalon lehetőség van például a 2024-ben elérhető nyugdíjbiztosítások összehasonlítására is. Az állam ráadásul támogatja azt, ha elkezdünk félretenni idős korunkra.
Például 20%-os SZJA-visszatérítés formájában, ami a saját befizetésekre jár és akár évi 280.000 forintra is szert tehetünk így. Az állam célja, hogy így ösztönözze az embereket a megtakarításra. Hosszú távon az államkassza terhelése is mérséklődhet, mivel a mai aktív dolgozók kevésbé lesznek rászorulva az állami nyugdíjra.
20%-os adójóváírásra azok jogosultak, akik például bejelentett alkalmazotti fizetést kapnak, tehát a munkáltatójuk befizeti a nettó bérükre rakódó járulékokat, adókat. Ha valaki az adott évben nem fizetett SZJA-t, nem jogosult erre. Ide tartoznak a katás vállalkozók és azok, akik a családi adókedvezmény miatt mentesültek az SZJA-fizetési kötelezettség alól.
A bruttó bér 15%-a kerül befizetésre SZJA-ba, de a gyermeket nevelők SZJA-kedvezményre is jogosultak. 1 gyermek esetén 10 000 forint, kettőnél fejenként 20 000 forint, háromnál pedig fejenként 33 000 forint. Még 150 000 forintos nettó havi fizetés esetén a befizetett SZJA mértéke is meghaladja a 280 000 forintos visszaigényelhető összeget.
Hogyan lehet elérni a maximális összeget?
Jelenleg három különböző megtakarítási forma esetében érhető el a 20%-os SZJA-jóváírás: nyugdíjbiztosítások, önkéntes pénztárak és nyugdíj-előtakarékossági számlák. Nyugdíjbiztosításoknál 130 000 forint az éves maximum, önkéntes pénztárnál 150 000 forint, NYESZ-nél pedig 100 000 forint. Ilyen szempontból a legjobb kombináció egy nyugdíjbiztosítás és egy ÖNYP lesz, amivel elérhetjük a 280 000 forint SZJA-visszaigénylést.
Mikor érdemes elindítani?
Az egyik leggyakoribb kérdés, ha a nyugdíjkérdés felmerül. A legjobb, ha minél hamarabb elindítjuk az öngondoskodási folyamatot. Hatalmas különbségek lehetnek a végösszegben, ha 25, 35 vagy 45 évesen kezdünk el a nyugdíjas évekre gyűjtögetni. Az állami nyugdíj a többség számára nem lesz elegendő, így az öngondoskodást nem lehet elkerülni, maximum halogatni, ami nem biztos, hogy bölcs döntésnek fog bizonyulni a nyugdíjkorhatár közeledtével.