Segélykiáltások vannak, a kérdés, hogy meghalljuk-e őket!
Az öngyilkosságról sokan azt tartják, hogy csak mentális problémákkal rendelkezők juthatnak el idáig, de ez egyáltalán nem ilyen egyszerű! Bárki kerülhet olyan krízishelyzetbe, ami érzelmileg szinte elviselhetetlen, a megoldás pedig elképzelhetetlennek tűnik. Az Online pszichológiai tanácsadás segítséget nyújt azok számára, akik kilátástalannak élik meg a helyzetüket.
A “cry for help” jelenség azt takarja, hogy az esetek elsöprő részében az öngyilkossághoz vezető úton számos formában kér segítséget a kétségbeesésben lévő személy. Ezt azonban nem úgy kell elképzelni, hogy odamegy valakihez és megkéri, hogy valahogyan akadályozza meg terveiben, azaz nem feltétlenül nyílt kommunikációra kell gondolni, bár előfordulhat, hogy olyanokat mond, hogy nem szereti az életét, jobb lenne inkább meghalni, de az is lehet, hogy búcsúlevelet fogalmaz vagy végrendeletet ír.
Emellett olyan indirekt jelek is felhívhatják a figyelmünket a problémára, hogy olyan eszközöket gyűjtöget, amelyekkel véget vethet az életének.
Veszélyeztető és védő faktorok
Mint a legtöbb esetben, az öngyilkosságnál is vannak olyan tényezők, amelyek támogatják az embereket abban, hogy ne induljanak el ezen az úton, ahogy olyanok is akadnak, amelyek megléte esetén könnyebben terelődnek az emberek ebbe az irányba.
Pozitív hatásúnak számít, ha valakinek jó a családi élete, és megfelelő társas kapcsolatokkal rendelkezik, nincs barátok híján. A sport, a hit, a várandósság és a kisgyermek is olyan faktorok, amelyek védelmet nyújtanak.
Ezzel szemben a magány, a korábbi bántalmazások elszenvedése, a fájdalmas testi betegségek, a fokozottan stresszes életvitel, valamint a nemrég elvesztett szerettünk miatt érzett fájdalom is olyan faktorok, amelyek kedvezőtlenek ebben a tekintetben.
Fontos még megemlíteni a fiatalkori öngyilkosságot is, mert itt más veszélyeztető faktorok is fennállnak. Mivel a fiataloknál ez a halálokok közül a harmadik leggyakrabban előforduló, ezért mindenképpen foglalkozni kell vele! A magányosság és a bántalmazás mellett a beilleszkedéssel kapcsolatos nehézségek, illetve az önértékelés problémái is komoly gondot jelentenek, de a szülői elhanyagolás is komoly veszélyforrás ebből a szempontból.
Mit tehetünk?
Amikor azt látjuk, hogy környezetünkben valaki segélykiáltások hallat, vegyük komolyan! Hiszen azzal, hogy minél előbb szakértő pszichológus támogatásával elkezdhet dolgozni a problémáin és érzésein, annál biztosabb, hogy megmenthetjük az életét.