A redőny nem új keletű szerkezet, az 1800-as évek közepe táján Németországban alkotta meg egy asztalosmester az első példányát, de még ma is a legnépszerűbb kültéri árnyékoló típus. Igaz, a mai redőnyök már nem fa, hanem hosszú élettartamot garantáló, gondozásmentes műanyag és alumínium lamellákkal készülnek a kor elvárásainak megfelelően.
Alapvetően 2 típusban, rejtett és utólag beépíthető külső védőtokos változatban kaphatóak. Melyik milyen jellemzőkkel rendelkezik, mikor jelenthet jó megoldást? Miért jó döntés az Ablak Outlet redőnyök közül a vakolható tokos alternatívát választani?
A redőnyök funkciója
Nem lehet kétséges, hogy az ajtók és ablakok árnyékolásáról gondoskodni kell, ugyanis amellett, hogy természetes fényre szükség van az otthonainkban, bizonyos helyzetekben zavaró lehet az ablakon betűző napfény. A különböző típusú és alapanyagú redőnyök nemcsak nagyszerűen szabályozzák a fényt, de teljesen ki is zárhatják.
Az energiahatékonyság és a hangszigetelés szempontjából is hatékonyak lehetnek, nem beszélve esztétikai funkciójukról. Egy színében és stílusában jól megválasztott külső árnyékoló hozzájárul az épület ízléses megjelenéséhez, hangulatához. Motorizált változatban kényelmes, távolról vezérelhető használatot tesznek lehetővé.
Régi üzletportálok esetében gyakran találkozni vaskos fémredőnyökkel, nem véletlenül, ugyanis effektíven használhatók a nyílászárók védelmére, a betolakodók, idegenek távoltartására. A modern redőnyök, különösen az alumínium változatok szintén alkalmasak erre.
Miért válasszunk rejtett tokos redőnyt?
A vakolható és az utólagosan beépíthető külső tokos redőnyök egyaránt alkalmasak a fenti funkciók betöltésére, a különbség közöttük csupán esztétikai. Amennyiben a diszkrét megjelenést biztosító, rejtett tokos szerkezetet választjuk, a redőny felhúzott állapotban láthatatlan. Ez esetben a tok a homlokzat síkja mögött helyezkedik el, így kívülről nem látszik. Új építésű családi házakban gyakran találkozni ezzel a megoldással. Utólag is beépíthetők, ideálisan akkor, amikor a külső falak utólagos hőszigetelésére kerül sor, különben a bontás miatt nem lesz tökéletes a hőhidak szempontjából.
Ezen típus beépítésével már a tervezés fázisában foglalkozni kell, elegendő helyet kell hagyni a nyílászárók felett a toknak. A későbbiekben a karbantartás, a redőnycsere a belső oldalról történhet.
Rezsicsökkentés redőnnyel
Akár új családi házat épít, akár a meglévő lakását újítja fel, érdemes redőnyt vagy más kültéri árnyékolót szereltetnie, hiszen a hőszigetelés szempontjából is rendkívül hatékony szerkezetek. Leeresztett állapotban megakadályozzák, hogy a napfény elérje az üvegfelületeket és felmelegítse azokat, illetve a lakótereket, ezáltal jelentős energiaköltséget spórolhatunk.