Az élsport egy rendkívül izgalmas, a kívülállók számára egészen varázslatos világ. Ez a karrier évtizedekig tartó kemény munkából áll, mely nem mentes a veszélyektől sem: egy sérülés vagy súlyosabb betegség komoly következményekkel járhat együtt. Ha ezeket megússzuk, akkor is fontos az öngondoskodás, hiszen az életkor előrehaladtával jó eséllyel nem tudunk majd ugyanúgy teljesíteni. Egy élsportolónak komoly egészségügyi, pénzügyi és jogi kérdéseket is érdemes fontolóra vennie: ezeket vizsgáljuk az alábbiakban.
Tervezzük meg okosan a pénzügyeinket
A Központi Statisztikai Hivatal rendszeresen közzétett tájékoztatóiból is kiderül az, hogy a sportfoglalkozásúak keresete általában jóval magasabb a magyar társadalom átlagánál; különösen igaz ez abban az esetben, ha a sportoló magasabb pénzjutalommal járó versenyeken szerepel sikeresen.
A kiemelkedő jövedelemhez könnyű hozzászokni, a sportolóknak azonban tudomásul kell venniük azt, hogy ez a karrier nem tart örökké: idővel a test elfárad, és át kell adnunk a helyünket a fiatalabb generáció tagjainak. Természetesen ezt követően is szeretnénk fenntartani a megszokott életstílusunkat, azt azonban semmi nem garantálja, hogy a jövőben is hasonlóan jövedelmező állást találhatunk. Az olimpiai érmekkel életjáradék jár, ezt a dicsőséget azonban meglehetősen kevesen élhetik át.
A pénzügyi tervezés rendkívül fontos még az aktív karrier idején: számos szerződést, megállapodást kötünk, melyek tartalmát laikusként nem mindig tudjuk tökéletesen értelmezni, ezért a szakszerű jogi tanácsadás elengedhetetlen. Ilyenkor ne sajnáljuk a pénzt az ügyvédi díjak megfizetésére, hiszen egy szakember óriási segítséget fog nyújtani abban, hogy az aláírt dokumentumok valóban a mi érdekeinknek feleljenek meg.
Olykor nagy lehet a kísértés, hogy egy olyan megállapodást írjunk alá, melynek értelmében az adózást megkerülve juthatunk magasabb összegekhez, azt azonban ne felejtsük el, hogy az alacsony bejelentett jövedelem néhány évtized múlva rendkívül alacsony nyugdíjakat von maga után.
A sportkarrier befejezését követően nem számíthatunk rendszeres, nagyobb összegű bevételekre, ezért kezdjük meg időben az öngondoskodást. Nézzünk utána a különböző befektetési lehetőségeknek, kössünk egy kedvező nyugdíj-előtakarékossági megállapodást, így biztonságban tudhatjuk a jövőnket.
Legyen egy B-tervünk
Az életben gyakran kell szembenéznünk nem várt meglepetésekkel: sosem tudhatjuk biztosan, hogy hogyan alakul a sportkarrierünk, ezért gondolkodjunk egy alternatív megoldáson. Ha később szeretnénk edzőként, tanácsadóként elhelyezkedni vagy van egy, a sporttól teljesen független érdeklődési körünk, képezzük tovább magunkat. Lehet, hogy erre a tudásra soha nem lesz szükségünk, de ha mégsem a terveink szerint alakul a jövőnk, megnyugtató lesz, hogy más lehetőségek is nyitva állnak előttünk.
Vigyázzunk az egészségünkre
Az élsport nemcsak fizikailag, hanem mentálisan is megterhelő lehet, különösen egy hosszú ideig tartó karrier esetében. Ha szeretnénk a 40-es, 50-es és a későbbi éveinket aktívan tölteni, figyeljünk oda magunkra, az étkezésünkre, az alkoholfogyasztásra és a sportorvos mellett keressük fel az életkorunknak megfelelő éves szűrővizsgálatokat is.
Kössünk biztosítást
Mivel sportolóként a testünk a munkaeszközünk, egy esetleges sérülés következtében hetekre, de akár hónapokra is keresőképtelenné válhatunk, ezért érdemes meggondolni egy sportbiztosítás megkötését. Ebben a kérdésben ismét fontos, hogy az ügyvédi díjak ne tartsanak vissza minket: keressünk egy hozzáértő szakembert és derítsük ki, hogy számunkra mi a legjobb megoldás.
Ne csak a jelenre koncentráljunk
Élsportolóként mindig a következő edzés, verseny, az újabb kihívás motivál minket. Ez a hozzáállás elengedhetetlen ahhoz, hogy sikeresek legyünk, mindeközben azonban nem szabad megfeledkeznünk a jövőnkről sem. A karrier befejezését követően valószínűleg még évtizedekig szeretnénk egészségesen és anyagi biztonságban élni, a fenti tanácsok megfogadásával tehát mindannyian csakis nyerhetünk.