Amennyiben kiválasztja az Önnek legmegfelelőbbet, amely eléggé strapabíró és hosszú életű, akkor sok ideig nem szükséges költeni rá. Ma már számos háztartásban megtalálhatók a kerti medencék az egyszerűbb formától egészen a már összetettebb darabokig.
Hogyan szükséges kiválasztani a legideálisabb medencét?
Mindenekelőtt érdemes kiválasztania egy olyan helyszínt, amely megfelelő lehet a medence felállításához, hiszen minél síkabbnak, naposabbnak és szélvédettebnek kell lennie. Tartani kell a távolságot a bokroktól, fáktól és egyéb olyan növényzettől, amelyről belehullhat a zöldhulladék és szennyezheti a medence vizét. Ezek a szennyeződések terhelik a tisztítóberendezés munkáját, valamint növelik a vegyszerhasználatot egyaránt, amely nem csak plusz kiadásokkal járhat Önnek, de megrövidítheti a berendezés élettartamát is.
A talaj stabil, vízszintes és kövektől, valamit egyéb éles tárgyaktól mentes legyen. Elsősorban vékony homokágyra érdemes telepíteni, így Önnek is sokkal kényelmesebb, és a medence élettartama is sokkal hosszabb lehet. A körülötte lévő talaj legideálisabb esetben legyen gyep vagy kőburkolat, azonban mindenképpen érdemes a csúszásmentességre törekedni a balesetek elkerülése végett.
A medencék típusai
A modern medencéknek is több típusa létezik, de két nagyobb csoportra bonthatók, így léteznek süllyesztett- és feszített víztükrű medencék.
A süllyesztett víztükrű medencék esetében a víz nem éri el a medence tetejét, legtöbb esetben 10-20 centiméterrel található a perem alatt. Legnagyobb előnye, hogy kivitelezésük olcsó, hiszen nincs szükség kiegyenlítő tartályra az üzemeltetéshez. Ekkor a szivattyúk egy vagy több szkimmeren keresztül szívják a vizet. Így a szűrőkön keresztülhaladva tisztítva pumpálják vissza a befúvókon keresztül a medencébe.
A feszített víztükrű medencék vize a medence pereméig ér. Ebben az esetben nincs szükség szkimmerre, mivel a víz a medence peremén átbukva, a szélénél található rácsokon keresztül folyik a kiegyenlítő víztartályba, ahonnan a vizet a szűrőkön keresztül szívja át a szivattyú. Mindezt követően a befúvokon keresztül jut vissza a tiszta víz a medencébe.
Megjelenésük sokkal esztétikusabb, nem alakul ki vízkövesedés a víz magasabb szintjének köszönhetően, azonban magasabb árkategóriába tartoznak. Anyagukra való tekintettel a medencék lehetnek műanyag, fém vagy beton építésűek egyaránt, mindez attól függ, hogy mekkora összeget szeretne befektetni, és mennyire hosszú távra tervez.