-
Izomhúzódás
Az izomhúzódások hátterében az izmok túlterhelése és a bemelegítés hiánya is állhat. Szerencsére a legtöbb esetben csupán izomhúzódásról beszélünk, de időnként izomszakadás is előfordulhat, amely lehet részleges és teljes is. Az izom sérülése hirtelen lép fel, és szúró, feszítő érzéssel jár együtt. Nagyon fontos a mihamarabbi kezelés, hogy a sérülést szenvedő játékosnak minél kevesebb időt kelljen kihagynia a következő meccsig.
Combizom húzódás
- Az izomhúzódások között is a combizom húzódása a leggyakoribb sérülés a focisták körében. Számtalan meccsen láthattuk már, hogy az egyik pillanatban még csúcsformában mozgó játékos hirtelen a combhajlító izmához kap, majd az orvosi stáb rohan a pályára, és néhány perces ápolást követően csere következik. A combizmok hatalmas terhelést kapnak minden meccsen, ezért nem véletlen, hogy pont ez az izomcsoport húzódik meg a legkönnyebben.
-
Keresztszalag-szakadás
Sajnos a keresztszalag-szakadás miatt akár fél évig is kényszerpihenőre kell mennie a játékosoknak. A térdsérülés típusa szinte azonnal érzékelhető, hiszen a sérülés pillanatában hangos reccsenés hallható, illetve rendkívül erős fájdalom tapasztalható. A duzzanat nagyon nehezen képes eltűnni, a rehabilitáció pedig hosszú hónapokat vehet igénybe. Ha egy focista többször is keresztszalag-szakadást szenved, akkor már valószínűleg csak a térdprotézis beültetése jelenthet megoldást.
-
Achilles-ín szakadás
Általában egy hirtelen belépő vagy becsúszás okozza az Achilles-ín szakadását. Az ín szakadása miatt itt is csattanó, recsegő hang jelzi a probléma súlyosságát, a fájdalom pedig azonnali cserére kényszeríti a játékost. Gyakran a sérült láb ugyan még mozgatható, de a szakadás miatt a focista már nem képes lábra állni. A sérült területet mindenképpen be kell gipszelni, majd folyamatosan ellenőrizni a láb rugalmasságát és mozgathatóságát. Bizonyos esetekben már csak a műtét segíthet visszanyerni a régi formát.
-
Sípcsonttörés
Talán az összes focista sérülés közül a sípcsonttörés az, amelyik a legfájdalmasabb. Ezeket a sérüléseket nem is szokta mutatni a kamera, hiszen már a látvány is sokkoló, a focisták által érzett fájdalom pedig szinte kibírhatatlan. A műtét általában elkerülhetetlen, de utána is hosszú ideig gyógytorna vagy manuálterápia szükséges a teljes felépüléshez.
A kisebb-nagyobb focista sérülések alaposan megnehezítik a játékosok dolgát, hiszen akár hosszú heteket vagy hónapokat is ki kell hagyniuk miattuk. A legfontosabb teendő természetesen itt is a prevenció, ezért a meccsek előtt mindig tetőtől talpig be kell melegíteni. A nagyobb sérülések után pedig már csak a térdprotézis beültetése vagy egyéb műtéti beavatkozás segíthet.