Bármilyen kecskét fog tartani, az biztos, hogy érdemes megtenni néhány előkészületi lépést. Célszerű beszerezni az AnivetDirect kecsketartáshoz szükséges eszközei közül mindent, ami még nem áll rendelkezésre, hiszen ezeket a jószágokat nem csak etetni és itatni, hanem gondozni is kell.
Az alpesi kecske sajátosságai
Termetét tekintve közepes, testfelépítése viszont robusztus. Remekül alkalmazkodik az eltérő körülményekhez. Rövid, barnás, illetve feketés árnyalatú szőrzettel rendelkezik, és minimális gondozással is beéri.
Szabadban és istállóban is tartható. Jóval kevesebb táplálékra van szüksége, mint egy nagy testű szarvasmarhának. Legelőn jól érzi magát, de ha úgy alakul, kiegészítő takarmányozással is tartható.
Éves szinten 600-800 liter tejet ad, ami bővelkedik tápanyagokban: ezt sportolóknak is érdemes lehet fogyasztaniuk, erőre kapnak tőle. Jó, ha kap az állat rendszeres ásványianyag-pótlást és vitaminkiegészítést is. Érzékeny néhány betegségre és parazitára, így jó, ha rendszeresen látja állatorvos.
A szánentáli kecske tulajdonságai
A földkerekség egyik legkiválóbban tejelő kecskefajtája Svájcból származik. Fehér szőrzetéről, közepes, illetve nagy testméretéről könnyen felismerhető. Évente akár ezer liter tejjel is megörvendeztetheti a gazdáját. Enyhén édeskés ízű tejéből számos tejtermék készíthető.
Természete nyugodt és barátságos. Kezdő gazdálkodók számára ideális választás lehet, hiszen a legeltetést és az istállózást is jól viseli. Ellenálló fajta, a tápanyagigénye és ásványianyag-szükséglete viszont magas.
Amit a búr kecskéről tudni kell
Ez egy dél-afrikai eredetű kecskefajta, amely kifejezetten izmos és nagyon gyorsan nő. A testén fehér, a fején viszont barna-fehér a szőre. Általában a kimagasló húshozama miatt tartják, évente pedig akár kétszer is ellik.
Szélsőséges időjárással rendelkező éghajlaton is tartható, legelőn és istállóban is. A táplálék kapcsán nem válogat, így olcsón megoldható a takarmányozása. Néhány fertőző betegségre hajlamos, így állatorvosi ellenőrzésekre és védőoltásokra is szükség van az esetében.
A magyar parlagi kecskéről dióhéjban
Ez egy őshonos magyar fajta, ami igénytelensége és robusztussága miatt kedvelt idehaza. Változatos színű, közepes termetű. Közepes a tejhozama, aminek minősége viszont magas. Gyengébb minőségű takarmánnyal is beéri, jól szaporodik és hosszú az élettartama.
Mit kell tudni az angóra kecskéről?
Elsősorban a gyapja miatt tartják. Hosszú, göndör szőrzetét előszeretettel alkalmazzák a textiliparban. Évente kétszer lehet nyírni, egy állat akár 5 kg mohergyapjút is adhat. A jó minőségű gyapjúhoz remek legelőt és ásványi anyagban gazdag takarmányt kell biztosítani a számára.