Jó hír, hogy nem kell széttárt kezekkel néznünk, ahogy odaveszik a szőlő. A Csodakertész Barna Faiskola biokészítményeivel ugyanis látványos eredményeket lehet elérni.
Melyek a peronoszpóra megjelenésének tünetei?
Amikor esik az eső, a gombaspórák a felverődő vízcseppekkel jutnak a növény alsóbb leveleire. A lélegzőnyílásokon keresztül jut be a gomba magába a növénybe, amelynek következtében a leveleken sárgászöld elszíneződéseket láthatunk.
A levelek fonákját megvizsgálva fehéres színű úgynevezett gombagyepet találunk. Ezt követően a levél szövetei elkezdenek barnulni, elszáradni, és rendszerint le is hullanak. A szőlő esetében a peronoszpóra a termést is megtámadja. Egyesével kezdenek a bogyók szürkés-barnás árnyalatúvá válni, majd végül lilán, összetöpörödve kiszáradnak.
Nem csak a szőlőt veszélyezteti ez az alattomos gombafertőzés. A paradicsom, az uborka, a bab, a borsó, a paprika és bármilyen tökféle lehet peronoszpórás.
Lehet vegyszerek nélkül is védekezni!
Ha már megjelent a peronoszpóra, azt nehezebb kezelni, mintha gondolunk a megelőzésre is. Manapság már rendkívül hatékony biokészítmények segítségével is védhetjük a szőlőtöveket és a felsorolt egyéb növényeket. A Scudo kitűnően képes kordában tartani a peronoszpórát.
Ez egy felszívódó réz hatóanyagú szer, amely aminosavat és cukrot is tartalmaz. Működésének lényege, hogy a kórokozó gombák szeretik a cukrot, ám nem csak azt, hanem a rezet is elfogyasztják. Az aminosavakra azért van szükség, mert villámsebességgel épülnek be a növény szöveteibe, megerősítve annak immunrendszerét.
A Scudo adagolása roppant egyszerű: tíznaponta kell kijuttatni, tíz milliliter/10 liter töménységben. Már néhány óra leforgása alatt felszívódik, így tehát nem kell megvárni, hogy napokig ne essen az eső, egy több órás esőszünet már ideális körülménynek számít a bevetéséhez.
Amennyiben már felütötte a fejét a betegség, akkor háromszor ötnapos fordulóval lehet használni 20 milliliter/10 liter dózisban. Észben kell tartani, hogy virágzás idején nem jó ötlet kijuttatni, mert perzselő hatása lehet.
Más betegségek ellen is lehet biokészítményekkel harcolni
Egyre több embert érdekel, hogy lehetőség szerint olyan szereket használjon, amelyek nem károsak az egészségre a legcsekélyebb mértékben sem. Nos, a biokészítmények nulla napos egészségügyi várakozási idővel rendelkeznek.
A peronoszpóra mellett sajnos más gombás betegségek is léteznek. Nem mindenhez elég a Scudót használni, van, amikor a Chitopron-Tejsavó kombinációt kell alkalmazni. Ezt 10-10 milliliter/10 liter töménységben lehet adagolni. Fontos, hogy a Scudo, valamint a Chitopron-Tesajvó kezeléseket külön-külön időpontokban végezzük.