Nem mindegy azonban, hogy milyen bandázst választasz, a neked megfelelő méretű, anyagú védőeszközzel kell rendelkezned és azt helyes technikával kell tudnod feltekerni. Cikkünkben elmondunk mindent, amit tudni érdemes erről a fontos védőfelszerelésről.
Mi az a bandázs?
Ez a védőeszköz nem más, mint egy fásli, melynek hossza 2-5 méter között van. A SamanSport.hu-nál kapható bandázsok többféle méretűek és kialakításúak, ezért nagyon fontos, hogy olyan hosszúságút vásárolj, ami feltekerés után tökéletes védelmet fog biztosítani számodra és nem utolsósorban kényelmes.
A bandázs egyik végén egy hurok található, ebbe kell beakasztani a hüvelykujjat, majd feltekerés után a másik végén található tépőzárral tudod stabilan rögzíteni. Mindenképpen be kell szerezned a saját bandázsodat, mivel a hivatalos versenyeken ez kötelező védőfelszerelés.
A bandázs helyes használata
Mivel egy fontos védőeszközről van szó, ezért lényeges, hogy meg kell tanulni a feltekerését. Ha még nincs ebben gyakorlatod, akkor kérd meg az edzőt vagy egy gyakorlott edzőtársadat, hogy mutassa meg és tanítson meg a használatára. Az interneten is több videót találhatsz, érdemes azokat is tanulmányozni.
A bandázs kiválasztása
A bandázs hossza nagyon lényeges paraméter, ezért mindig a számodra legoptimálisabbat válaszd. Ha túl rövidet használsz, akkor elképzelhető, hogy nem lesz stabil. Kezdeti időkben merev fáslit válassz, annak a használata ugyanis könnyebb.
Ha már tudod a méretet, akkor utána sokkal könnyebb lesz a kiválasztása. Mindig legyen több bandázsod, hiszen amíg az egyik szárad, addig tudsz másikat használni. A rugalmas fáslit haladóknak és profiknak ajánljuk, akik már elsajátították a helyes feltekerést. Rugalmassága miatt jobban idomul a kéz formájához, így támogatja a kézfejet és a csuklót.
A bandázs tisztítása
Fontos, hogy edzés, meccs után a használt bandázst mosd ki, hiszen a kezeden lévő izzadságot a fásli fogta fel, ezt azonban csak alacsony hőfokon és szárítógép használatának mellőzésével tedd.
A bandázskesztyűk
A piacon komplett bandázskesztyűt is találhatsz, melynek egyik változatát az ujjakra kell felhúzni, és ezután kell feltekerni a csuklóra, más változatainál pedig nem szükséges a tekergetés, hanem egyszerűen csak fel kell venned a kesztyűt. Ezeknek nagy előnye, hogy gélt is tartalmaznak, ezzel segítve a nagyobb rezgéscsillapítást.
A helyesen felkötött bandázs stabilan tartja az ízületeket, megelőzi a kéz károsodását, a húzódásokat és a ficamokat. Mindig használd és válaszd a neked legmegfelelőbbet. Csak stabilan feltekert védőeszközt alkalmazz, ezáltal sikeresen megvéded a csuklót mindenféle sérüléstől, így nem kell edzéseket és versenyeket kihagynod.