Környezetbarát fűtési rendszer, amely típustól függően a levegőből, a talajvízből és talajból származó hőt használja a fűtéshez. Új építéseknél és felújításnál egyaránt megoldást jelenthet. Milyen előnyei teszik népszerűvé?
Mi a hőszivattyú?
A hőszivattyú a legkorszerűbb, megújuló energiákon alapuló, egyszerű fizikai elven működő gépészeti megoldás a lakások, családi, társasházak és kisebb irodák fűtésére, meleg vízzel való ellátására. A STIEBEL ELTRON hőszivattyús rendszereinek használatával jelentős fűtési költséget takaríthat meg, miközben otthona kényelme változatlan marad még alacsony külső hőmérséklet esetén is.
Tökéletes alternatívája lehet a fosszilis energiahordozókat használó gáz- és vegyes tüzelésű kazánoknak, hiszen CO2- és károsanyag-kibocsátása nulla. A környezet energiáját alakítja hőenergiává, az üzemeléshez befektetett elektromos energia többszörösét képes előállítani.
A hőszivattyúkkal nemcsak fűteni lehet, hanem a használati melegvíz előállítása is megoldható megfelelő rendszer kiépítésével, illetve a berendezés típusától függően az otthonok hűtésére, valamint szellőztetésére is alkalmas.
Hőszivattyú típusok
Annak függvényében, hogy mely környezeti hőforrást alkalmazza a hőszivattyú, 3 alapvető típusát különböztetjük meg:
- Levegő-víz hőszivattyú: A külső környezet levegőjéből nyeri azt az energiát, melyet felhasználva egész évben biztosítja a kellemes hőmérsékletet és a meleg vizet otthonában. Egyes típusai meglévő fűtési rendszerek felújítása esetén, a radiátoros fűtéshez csatlakoztatva is alkalmazhatók. Kül- és beltéren elhelyezhető modellek is elérhetőek.
- Talajhő-víz hőszivattyú: Fűtési üzemben a talajt hűti. A legstabilabb, legnagyobb hatásfokú megoldás, azonban jelentős telepítési költségei miatt leginkább társasházak, irodák fűtésére alkalmazzák.
- Víz-víz hőszivattyú: Hatásfoka általában magasabb a levegős hőszivattyúkhoz képest, azonban jelentősebb primer oldali beruházást, valamint állandó és stabil vízmennyiséget igényel, továbbá számos üzemeltetési követelmény nehezíti a telepítését, használatát.
A levegő-víz hőszivattyúk további előnyei
Kisebb teljesítményigény esetén rentábilisan telepíthető, környezeti oldalon nincs befektetési költsége. Hatásfoka azonban a környezeti hőmérséklet, valamint a berendezés teljesítményének függvényében jelentősen eltérő lehet.
A napelemekkel kombinálva a rendszer a zöld árammal történő működtetés következtében teljesen klímasemlegessé is válhat.
Az inverteres technológiával felszerelt hőszivattyúk teljesítménye szabályozható, képes alkalmazkodni a ház azonnali hőveszteségéhez, és így nagyobb hatékonysággal, azaz alacsonyabb áramfogyasztással működhet.