Ám ez sem feltétlenül olyan egyszerű, mint ahogy azt gondolnánk. Az örökbefogadókat időnként olyan veszteségek érik, amelyekkel nem mindig egyszerű szembenézni, de a kicsik oldaláról sem egyszerű a helyzet, hiszen az örökbefogadás nem megy azonnal, az élet viszont ilyenkor is megállíthatatlanul zajlik. Egy ilyen szituációban a pszichoterápia a család minden tagja számára hatékony segítséget tud nyújtani.
Lehet újszülötteket is örökbe fogadni?
Megrendítő egy olyan hír, amikor az anya a kórházban hagyja a csecsemőjét, ám ez még nem jár automatikusan együtt azzal, hogy a pici azonnal örökbefogadható legyen. Az anya ellen ilyenkor eljárás indul, a baba pedig a gyermekvédelem gondoskodása alá kerül.
A szülőknek ebben az esetben is van fél évük arra, hogy jelentkezzenek, s addig maga az eljárás sem indul meg. Sajnos a kicsik sokszor éveket töltenek állami gondozásban, mire örökbe fogadják őket.
Kicsit más a helyzet a kórházak előtti inkubátorokban történő otthagyás esetén, hiszen ilyenkor az a vélelem, hogy az anya más által szeretné felneveltetni a gyermeket, így ezek a picik rövid idő alatt örökbefogadható státuszt kapnak, jellemzően hamar szülőkhöz is kerülnek.
Mik a biológiai szülők jogai?
A helyzet nem egyszerű, hiszen a kicsinek is megvan minden joga ahhoz, hogy ismerje a saját származását. Azonban a fentiek szerint magukra maradt babák esetében titkos örökbefogadás történik.
Ilyenkor sem az örökbefogadó, sem a biológiai szülők nem ismerik pontosan a gyermek körülményeit, azaz előbbiek nem tudják, kik a valódi szülők, míg az utóbbiak nem ismerik az örökbefogadókat. Ilyenkor sem a személyes adatok megismerésére, sem találkozásra nincs mód.
Mi a helyzet a kisgyerekekkel?
Azok a kicsik, akik nem újszülöttként kerülnek a rendszerbe, sokszor nem is kapnak örökbefogadható státuszt. Ez olyankor fordul elő, ha a biológiai szülők nem szakítják meg a kapcsolatot, s így a szülői jogaik sem vesznek el, a gyermekről pedig nem mondanak le.
Sajnos nem mindig egyértelmű az, hogy mikor kaphatja meg a gyermek az örökbefogadhatósági státuszt. Így viszont, hacsak nincs lehetősége a szülőknek arra, hogy megváltoztassák azokat a körülményeket az életükben, amelyek ide vezettek, akkor a gyermek akár hosszú időre is állami gondozásban maradhat. A helyzetét 3 éves kor alatt félévente, idősebb gyerekeknél már csak évente ellenőrzik.
Mi az a nyílt örökbefogadás?
Ilyenkor a biológiai szülő konkrétan az örökbefogadó pár javára nyilatkozik arról, hogy gyermekéről lemond. Ezután még 6 hét áll rendelkezésre, hogy a vér szerinti anya vagy apa megváltoztassa a döntését.
Mire ezek a gyermekek saját otthonra lelnek, már rengeteg olyan élményen vannak túl, amelyek nem mondhatóak optimálisnak. Ez pedig nyilvánvalóan nem hagyja őket érintetlenül. Emiatt egy örökbefogadó szülőnek sincs egyszerű dolga, habár maga az örökbefogadás gyógyító élménnyé válhat.