A burkolótéglákat hagyományosan a viharos szél és csapadék elleni védelemként alkalmazták például a szeles tengerparti területeken, így nem azonosak azokkal a vékonyra szeletelt téglákkal, téglautánzatokkal, amelyek csupán díszítő szerepet töltenek be kerítésoszlopokon, lábazatokon, lakásbelsőkben a falakon. Hogy mi is az a burkolótégla, és mi köze van a klinkerhez? Tarts velünk, cikkünkből megtudhatod!
Így készül a burkolótégla
Hogy senki számára ne legyen megtévesztő, összekeverhető, a burkolótéglát szokás klinkertégla néven is emlegetni. A BIOKAY vályogvakolatok által forgalmazott burkolótéglák a hagyományos csigasajtolt tégláktól eltérő technológiával, kézi vetéssel, fából készült sablonban készülnek. A módszer patinás, változatos színvilágú, természetes építőanyagot eredményez. Mesterséges színezőanyagot nem tartalmaz, a különféle, piros, sárga, bézs és rószaszín árnyalatokat az ásványianyag-összetétel és az égetési hőmérséklet okozza. A különleges felületű téglával burkolt épületek egyedi hangulatúak.
A jó minőségű, tömörített agyag minimum 1100-1200℃-on történő égetésével keletkező klinker nagy keménységű, ellenáll a víznek, fagynak, UV-sugárzásnak, vegyi anyagoknak, tűzálló, ezáltal vakolást, extra kezelést nem igényel, emiatt alkalmazzák a szélsőséges időjárásnak kitett homlokzatokon, lábazatokon, kéményeknél.
Mi készül klinkertéglából?
A klinker sokoldalúan használható:
- A burkolótéglából leggyakrabban látványos és tartós kéregfalat készítenek, amely egy olyan összefüggő külső burkolat, amely védelmet nyújt a mögötte elhelyezkedő falazatnak, lábazatnak, hőszigetelésnek.
- Épületfelületek, komplett homlokzatok, kémények, kerti építmények burkolataként is ideális, hiszen tartós és dekoratív megoldás.
- Teherhordó falazatként is megfelelő, azonban a hagyományos téglához viszonyítva drága opció.
- Látszó falazatok dekoratív kialakítására is használják.
- Belsőépítészetben dekorációs céllal bármi készülhet belőle, kandalló éppúgy, mint konyhapult vagy konyhafal.
- Pincék, padlók burkolására is megfelelő.
Melyek a burkolótégla előnyei és hátrányai?
Legfontosabb előnye, hogy kizárólag természetes anyagokból készül, ezáltal környezetbarát, káros anyagoktól mentes. Sokoldalúan használható kül- és beltéren egyaránt, hiszen időtálló, tartós, stabil építőanyag, amely extrém módon víz-, fagy- és tűzálló.
Legnagyobb hátránya az ára, a hagyományos falazótégláknál 15-20%-kal kerül többe. Beépítése nagy szaktudást, többrétegű falszerkezet esetén speciális eljárást igényel. Nagy keménysége, ellenálló képessége következtében nagyon nehezen vágható.
A burkolótégla multifunkciós építő- és dekorációs anyag, melyet sokféle területen, rusztikus és modern környezetben ugyanúgy alkalmaznak.