A tofu jelentősége a növényi étrendben
Hasonlóan készül, akárcsak a sajt, az eljárás során a szójatejet (amelyet a szójababból nyernek ki) pépesítik, majd kocsonyásítóval előkészítik, ezt követően tömbökké préselik. Legfőbb előnye, hogy ízsemleges, tehát kedvünkre fűszerezhetjük a saját ízlésünk szerint. A MamaVita tofuk kategóriájából is beszerezhetünk például natúr, füstölt, chilis, bazsalikomos változatot egyaránt.
A szójabab a hüvelyesek csoportjába sorolható, gazdag fehérjékben, ásványi anyagokban és vitaminokban. A belőle készített tofu bőséges felhasználási körrel rendelkezik: piríthatjuk, süthetjük, pácolhatjuk, grillezhetjük, ránthatjuk, párolhatjuk. Készíthetünk belőle egy kiadós reggeli rántottát, húshelyettesítőként vegán hamburgerekbe is tehetjük, de akár pörköltet is főzhetünk belőle. Bármilyen meglepőnek is tűnik, hasonlóképpen, mint a klasszikus húst, fasírthoz is felhasználhatjuk.
Hetente néhány alkalommal érdemes beiktatni az étrendünkbe, viszont túlzott fogyasztása fitoösztrogén-tartalma miatt nem javasolt.
Miért olyan népszerű a vegánok körében?
A tofut lágy textúra jellemzi, könnyen vágható, rengetegféle felhasználási móddal rendelkezik, változatos ételek készíthetők belőle. Kedvünk szerint ízesíthetjük, emellett bőséges fehérjeforrás, csak hogy néhány okot említsünk, amiért meglehetősen kelendő.
Tökéletes húspótló alapanyagként, ugyanakkor a fehérje mellett vitaminokat, ásványi anyagokat is biztosít a szervezetünk számára.
Biztosak lehetünk benne, hogy nem fogunk ráunni, mivel bőségesek a lehetőségeink az általa összehozott ételköltemények kapcsán. Egyik nap rántott “húsként,” egy másik alkalommal pedig grillezve, salátába téve is fogyaszthatjuk. A sokszínűsége és a semleges ízvilága az, ami talán leginkább mellette szól.
Szója- és gabonakészítmények húshelyettesítésre
A tofu mellett számos alternatíva létezik, amelyet bevethetünk az egyszerű hétköznapokban. Például a szejtán, vagyis a búzahús, amely szintén a húshoz hasonló küllemre, tán egy kicsit ruganyosabb. Persze ott van a tempeh is, amelyet fermentált szójababból készítenek, de ennek egy gyöngybabos változata is elérhető, ez különösen jó hír az érzékenységgel küzdőknek.
Látható, hogy igen bőségesek a lehetőségeink, ha szeretnénk áttérni a vegán étrendre, hiszen segítségül hívhatjuk a szója- és gabonakészítményeket.
A változatos, ízletes ételek éppúgy helyet kaphatnak a mindennapokban, mint korábban, csak ezúttal növényi változatokra cseréljük a hagyományos opciókat. A döntés a miénk, bármikor belekóstolhatunk egy egészen más étrendbe.