A szív- és érrendszeri betegségek rizikófaktorai
Manapság, a teljesítménycentrikus mindennapokban még nagyobb az igény a hatékony stresszkezelési megoldásokra. Emellett nagyon fontos a meglévő alvásproblémák okainak felderítése és mielőbbi orvoslásuk. A CMC Déli Klinika alvásdiagnosztikai ambulanciája segít feltérképezni a háttérben meghúzódó okokat. Ezáltal pedig mihamarabb megkezdhető a szakember általi terápia. Ez az egyetlen járható út a folyamatosan romló állapot megelőzésére.
Egy figyelemre méltó felmérésbe 2000 résztvevőt vontak be a 25-65 éves korosztályból, akiknél magas vérnyomást diagnosztizáltak. A kutatás során azt vizsgálták, hogy milyen mértékben játszanak szerepet az alvásproblémák, illetve a munkahelyi stressz megléte a kardiovaszkuláris megbetegedések kialakulásában. Emellett azt is, hogy az ezzel összefüggő korai halálozásra milyen befolyással lehetnek a fent említett tényezők.
Karl-Heinz Ladwig professzor elmondása alapján tisztában kell lennünk azzal, hogy egy stresszes munkahely megágyazhat az alvászavaroknak. Egy efféle állapotban, ahol mindennapos a feszültség, sokkal nehezebb a minőségi alvás megteremtése. Egy idő után már lehetetlen biztosítani a megfelelő pihenést. A pszichés idegfeszültség miatt sokan már hajnalban felébrednek, ez nyomasztó érzéssel párosul, ami pedig az aznapi feladatok kapcsán lép fel.
Fontos ismerni a leggyakoribb kockázati tényezőket!
A magas vérnyomás tekinthető az egyik legjelentősebb rizikófaktornak a szív- és érrendszeri kórképek tekintetében. A szív sajnos ez esetben extra munkával küzd meg naponta, ennek okán a szívizom és az artériák fala is megvastagodhat.
A szövődmények kialakulásában számos egyéb tényező is közreműködhet, mint például az idősebb életkor, a túlsúly, a magas koleszterinszint, a mozgásszegény életvitel. Ide sorolandók az olyan káros szokások is, mint például a dohányzás. Mindezek mellett a stressz és az alvászavar csak tovább súlyosbítja az állapotot.
Hazánkban is rengetegen küszködnek alvásproblémákkal, melyek alapja legtöbbször a stresszes munkahelyi környezet, a rendszeres túlórázás, a váltott műszakos rend miatt felborult biológiai óra. Szintén szerepet játszanak a nem megfelelő étkezési szokások, a későn elfogyasztott nehéz ételek. Elkeserítő tény, de a magyarok is a rosszul alvók csoportjába tartoznak. Nem csupán az alvás mennyisége, de olykor a minősége sem kielégítő.
Kérjünk segítséget!
A hetek óta fennálló álmatlanság, a hosszú elalvási idő, az egyre romló mentális és fizikai teljesítmény intő jel, hogy felkeressünk egy alvási szakambulanciát! Egyedül így tárható fel a probléma és kezdhető meg a mielőbbi kezelés a javulás érdekében.