Ha az jár a fejében, miként lehetne otthona védettebb és biztonságosabb, természetesen úgy, hogy közben a használat egyszerűsége és kényelme sem sérül, akkor ez az írás segíthet, miként válasszon portálzárszerkezetet a Zárdiszkont - Online zárszaküzlet kínálatából.
Miért fontos?
A műanyag ajtók elterjedtek: a lakóházak mellett sportklubok, jógatermek bejáratai is készülhetnek műanyagból.
A műanyag bejárati ajtók egyre nagyobb szeletet hasítanak ki a piacból számos jó tulajdonságuk okán: kiváló a szigetelőképességük, esztétikus a megjelenésük, könnyű őket tisztítani. Ez viszont ugye még nem jelent garanciát a biztonságra.
Az ajtó biztonsága szempontjából a szűk keresztmetszetet a zárszerkezet jelenti, hiszen lehet akármilyen ellenálló az ajtólap, ha a zár könnyen megadja magát a behatolási kísérletnek.
Az írás további részében ennek kapcsán áttekintjük az elterjedtebb zártípusokat, és megnézzük, mennyire képesek ellenállni a betörők próbálkozásainak.
Gyakori zártípusok
Legyen szó bármilyen ajtóról – így akár műanyagról is – többféle zártípus közül lehet választani.
Ma is talán a legelterjedtebb még az egypontos zár, ami nevét onnan kapta, hogy egy zárási ponttal rendelkezik, jellemzően az ajtó közepén, éppen ezért ezt kevésbé ajánljuk főbejáratra, hiszen kevés védelmet kínál.
A többpontos zárak már keményebb kihívást jelentenek a betörőknek, hiszen a felfeszítés mint módszer velük szemben nem működik, a kinyitásukhoz bonyolultabb eljárásra van szükség, ezért a piti bűnözőket mindenképpen távol tudják tartani.
Az sem mindegy, hogy a zárszerkezetbe közvetlenül kell a kulcsot bedugni vagy pedig cilinderes, ami azt jelenti, hogy a kulcsot befogadó betét külön alkatrész, és éppen ezért cserélhető is. Ha a biztonság szempontjait nézzük, mindenképpen utóbbiban érdemes gondolkodni: egy többpontos, cilinderes zárszerkezetet érdemes választani.
Portálzárak
A szakáruházak, mint például a Zárdiszkont - Online zárszaküzlet, kínálatában számos egy- és többpontos portálzár modell közül választhat, ezeket fém- és műanyag ajtókba egyaránt lehet telepíteni. A legtöbbjük szűk profilba, akár egy zárt szelvényben is elfér, de ezek között is léteznek görgős, illetve csapdanyelves változatok, a legtöbb viszont cilinderes, tehát a betét külön kerül kiválasztásra és megvásárlásra.
A többpontos zárak egyik legelterjedtebb családja a GU ajtózárak R4-es típusa, ezek 4 darab, 11 mm-es görgővel biztosítják a többpontos zárást.
Ezeknek a típusoknak az esetében a többpontos zár aktiválását a kilincs végzi, annak felemelésével lehet a görgőket a helyükre mozdítani. Ezért fontos tudnivaló, hogy a többpontos zárakat legtöbbször kilinccsel érdemes szerelni gomb helyett.
A szerelésben, és már a kiválasztásban is érdemes szakember segítségét kérni, hogy semmiképpen se maradjon véletlen biztonsági rés a konstrukcióban.