Nyugdíjbiztosítást kötnél? - itt minden fontos kérdésedre választ kapsz!

Mikor és miért éri meg nyugdíjbiztosítást kötni és milyen előnyökkel jár a megtakarításnak ez az igen népszerű formája? Az alábbiakban minden fontos kérdés megválaszolásra kerül!
Dudás Gábor 2023. július 10., hétfő 12:43
Mikor és miért éri meg nyugdíjbiztosítást kötni és milyen előnyökkel jár a megtakarításnak ez az igen népszerű formája? Az alábbiakban minden fontos kérdés megválaszolásra kerül!
Szerző: Dudás Gábor 2023. július 10., hétfő 12:43

Mikor éri meg nyugdíjbiztosítást kötnöd?

Hazánkban az egyik legnépszerűbb öngondoskodási lehetőség a nyugdíjbiztosítás, ám ennek ellenére még mindig kevesen látják át, pontosan mikor is érdemes megkötni ezt a formát. Az utóbbi években egyre többen realizálják, mekkora jelentősége van annak, hogy még időben tegyenek időkori anyagi biztonságuk megteremtéséért. Ha téged is ilyen célok vezérelnek, akkor elengedhetetlen pontosan tisztában lenned az elérhető opciókkal, illetve a különféle konstrukciók előnyeivel, illetve esetleges hátrányaival is.

Az ugyanis teljesen egyértelmű, miszerint a mostani aktív dolgozói rétegnek valamilyen kiegészítő öngondoskodási megoldásra szinte biztosan szüksége lesz ahhoz, hogy ne kelljen egy komoly életszínvonal csökkenéssel szembenéznie a nyugdíjas évek alatt. A Magyarországon érvényben lévő felosztó-kirovó rendszer ugyanis már most nagyon ingatag lábakon áll és ez a probléma a jövőben várhatóan csak súlyosbodni fog. A Grantis nyugdíjbiztosítás tanácsadásán ezért a legfontosabb cél az, hogy szakértői segítséggel megtaláld azt a megtakarítást, ami igényeidnek a leginkább megfelel. Ennek eldöntése ugyanakkor csak úgy lehetséges, ha minden lényeges szempontot megvizsgálsz, ami önállóan gyakorta igazán embert próbáló feladat.

Milyen előnyökkel bír a nyugdíjbiztosítás?

Amikor az ideális konstrukciót keresed, fontos, hogy az párhuzamban legyen céljaiddal. Az időskori anyagi biztonság megteremtése egy hosszú távú folyamat, így elsősorban azt kell vizsgálnod, évtizedes távlatokat tekintve mivel érhetsz célt a legkönnyebben. Hazánkban ma három olyan forma érhető el, amire igénybe vehetsz állami támogatást. A nyugdíj-előtakarékossági számla, a nyugdíjbiztosítás, illetve az önkéntes nyugdíjpénztár. Mindegyik esetében élhetsz az szja-visszatérítéssel, a biztosítói megoldás esetében ez évente legfeljebb 130 ezer forint, összességében pedig maximum 280 ezer forint lehet.

Ez egy olyan pluszt jelent, amivel hosszú távon nagyon komoly tartalék képezhető, így feltétlen érdemes kihasználnod az ebben rejlő lehetőséget. Emellett a nyugdíjbiztosítás (miképp az a nevéből is sejthető), tartalmaz egy kockázatviselési szolgáltatást is, aminek főképp akkor van hatalmas jelentősége, ha bevételeidtől mások is függnek. Ennek köszönhetően ugyanis akkor is térít a biztosító, ha veled történik valami. Alapvetően haláleset, illetve rokkantság esetére szól ez a védelem, de ezt kiegészítő elemekkel akár tovább is bővítheted. Ráadásul ez az egyetlen olyan konstrukció, aminél a kifizetés a szerződéskötéskor érvényben lévő korhatárhoz kötött. Tekintettel arra, hogy utóbbi a későbbiekben szinte garantáltan emelkedik majd, ez komoly előnynek számít.

Mikor éri meg nyugdíjbiztosítást kötnöd?

Az egyik legnagyobb dilemmát kétségkívül az jelenti, hogy meghatározd, mikor vágj bele a takarékoskodásba. Noha fiatalon még túlságosan távolinak tűnik a nyugdíj, azt feltétlenül tartsd szem előtt, miszerint minél hamarabb lépsz, annál könnyebb dolgod lesz. A nagyobb futamidő neked dolgozik, mindamellett azt is vedd figyelembe, hogy 10 év elteltével már teljesen adómentessé válik megtakarításod. Ráadásul a nyugdíjbiztosítás esetében még mindig általánosnak mondható a fejnehéz szerkezet, így az első pár évben a befizetéseid nagy részét felemésztik a költségek, ezért aztán ilyen rövid távon egyáltalán nem éri meg ezt választanod. Jól látszik tehát, hogy hathatós nyugdíj-kiegészítést csak úgy érhetsz el, ha már idejekorán belefogsz az öngondoskodásba. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ha még legalább 10-15 éved hátra van a korhatár eléréséig, akkor kellő tartalékot képezhetsz. Ám ha van rá lehetőséged, akkor még korábban ajánlott belevágni és akár a húszas-harmincas éveidben is érdemes már nyugdíjbiztosítást kötnöd.

Kérd szakértő segítségét!

Jelenleg több mint 40 különféle ajánlattal találkozhatsz a piacon és ez a szám várhatóan csak bővülni fog. A hatalmas kínálat persze örvendetes, hiszen így biztosan létezik olyan konstrukció, ami az igényeidnek tökéletesen megfelel, ám azt megtalálni nem épp a legegyszerűbb feladat. Vizsgálni kell az egyes csomagokkal elérhető hozamokat, illetve a költségek mértékét is. Kardinális kérdés az is, mekkora összeget tudsz rendszeresen félretenni úgy, hogy az biztosan ne okozzon nehézségeket. Ne feledd, nem csak a jelenlegi anyagi helyzetedet kell nézni, hanem azt is, a jövőben milyen változásokra számíthatsz. Ugyancsak befolyásoló tényező a kockázatvállalási hajlandóságod, illetve hogy milyen mértékben szeretnéd saját magad kezelni pénzügyi döntéseidet. Ezek a legfontosabb szempontok, ám még megannyi apró tényező van, amire laikusként talán nem is gondolnál, hosszú távon viszont alapjaiban határozzák meg egy nyugdíjbiztosítás sikerességét.

Ezért a legbölcsebb, ha már az első pillanattól kezdve hozzáértő segítségére támaszkodsz. Egy független pénzügyi szakértő ugyanis tökéletesen átlátja a piaci helyzetet és az egyes konstrukciók előnyeit, illetve hátrányait. Így pedig megtalálhatod azt a megoldást, amivel tökéletesen elégedett leszel.

Címkék: #PR
Neked ajánljuk
Átigazolások
Diósgyőr
Szabadlistára tettek egy légióst
A továbbiakban nem számít Mohammed Rharsalla játékára a DVTK, aki szabadlistára került és megfelelő ajánlat esetén távozhat a klubtól - jelentette be az NB I-es csapat hivatalos oldala.
Soroksár
Eldőlt a 11-szeres válogatott játékos sorsa
További egy évvel meghosszabbította a nyáron lejáró szerződését a Soroksár középpályása, Vass Ádám. A 11-szeres magyar válogatott játékos eddig 59 mérkőzésen lépett pályára sárga-feketében.
Diósgyőr
A sportigazgató az edzőkérdésről és új igazolásokról
Több, az átigazolásokat is érintő témáról beszélt Horváth Csenger, a DVTK közelmúltban kinevezett sportigazgatója.
Tovább az összes átigazoláshoz