Amikor nyaralásra készülünk, igen sok a teendőnk: kitaláljuk a legjobb útvonalat, megvásároljuk a repülőjegyet, lefoglaljuk a szállást és természetesen gondoskodni kell arról is, hogy mindent bepakoljunk. Sokszor elfelejtjük azonban, hogy balesetek bárhol utolérhetnek minket: ha ez Magyarországon történik, természetesen azonnal a kórházba indulunk, ahol a biztosításunk fedezi az esetleges költségeket. Egy külföldi országban azonban egy kisebb beavatkozás is rendkívül drága lehet, ha nem készülünk fel előre. Ha az aktív nyaralás hívei vagyunk, még fontosabb, hogy előre bebiztosítsuk magunkat, ezt pedig a legegyszerűbben egy utasbiztosítás kötésével tehetjük meg.
Miért fontos az utasbiztosítás?
Egy nyaralás komoly kiadásokkal jár együtt, bárhova is utazunk. A szállás és az utazás költségein kívül pénzre lesz szükségünk az étkezésekhez és a programokon való részvételhez is, ezért természetes, hogy ahol lehet, ott spórolunk. Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy minket aztán semmilyen baleset vagy kellemetlenség nem érhet; egész évben nem történt velünk semmi rossz, miért pont a nyaralás során kellene erre készülnünk?
Ez az elgondolás nagyon is téves. Kisebb sérülések bármikor előfordulhatnak, különösen akkor, ha az aktív pihenés hívei vagyunk és a nyaralást síeléssel, hegymászással, gokartozással vagy éppen raftingolással töltjük. A veszélyes sportok, de még a barátokkal lejátszott focimeccsek is magukban hordozzák egy esetleges sérülés veszélyét, míg azonban itthon a kórházban ingyenesen ellátnak minket, külföldön egy törött láb begipszelése akár több százezer forintunkba is kerülhet.
Bármikor előfordulhat az is, hogy a repülőről leszállva azzal szembesülünk, hogy a csomagunk nem érkezett meg. Ha autóval indulunk útnak, elég néhány percre magára hagynunk a járművet, máris áldozatul eshet egy szemfüles tolvajnak, de az is elképzelhető, hogy a – manapság egyre gyakoribb – légiközlekedés leterheltsége miatt egy nappal később érkezünk meg az úticélunkhoz.
A fenti helyzetek nemcsak rendkívül kellemetlenek, de jelentős anyagi kárral is együtt járhatnak: ehhez képest az utasbiztosítás néhány ezer forintos díja abszolút elhanyagolható.
Mire figyeljünk a biztosítás kötésekor?
Azt tehát tisztáztuk, hogy az utasbiztosítás rengeteg bosszúságtól kímélhet meg minket, lássuk tehát, hogy mire kell odafigyelni a számunkra legjobb konstrukció megválasztásakor?
Milyen gyakran utazunk?
A legtöbbünk számára évente legfeljebb egy-két alkalommal nyílik lehetőség arra, hogy elutazzon, vannak azonban olyanok, akik rendszeresen fordulnak meg külföldön. Ilyenkor jó megoldás lehet egy hosszabb időre, esetleg egy évre szóló általános biztosítás megkötése, így nem kell minden egyes alkalommal ezzel foglalkoznunk. Azt fontos tudni, hogy ezek a biztosítások nem arra az esetre szolgálnak, amikor tartósan külföldön élünk, csupán az alkalmi tartózkodás esetére jelentenek megoldást.
Milyen sportok kipróbálását tervezzük?
Az aktív nyaralás sokak számára a pihenés egyetlen lehetséges módja. Kétségtelen, hogy ez egy kiváló alkalom a tapasztalatszerzésre és az adrenalinszintünk megemelésére, az extrém sportok azonban magukban hordozzák a balesetek – ficamok, húzódások, törések – lehetőségét is. Indulás előtt nézzünk utána, hogy milyen specifikus biztosítási típusok léteznek.
A síbiztosítás magában foglalhatja mind a testi épségünk, mind a sífelszerelésünk védelmét, a hóbiztosítást, de extrémebb esetben egy kutatás, mentés költségeit is. Létezik biztosítás vitorlázás esetére és külön az extrém sportokhoz is: ezt akkor érdemes választani, ha a nyaralás során hegyet mászunk, raftingolunk, jetskizünk, szörfözünk vagy éppen ejtőernyőzünk. A csomagunk ezekben az esetekben is magában foglalhatja a balesetek miatti kórházi kezelés, valamint a mentés és a kutatás költségeit is.
Az általános utasbiztosítás az esetek legnagyobb részében azokra a sportágakra terjed ki, melyek nem jelentenek a szokásosnál nagyobb veszélyt a testi épségünkre – ez alól legfeljebb a síelés lehet kivétel. Egyéb esetben tehát mindenképpen magasabb díjakra számíthatunk, ami a jóval magasabb kockázat miatt talán nem is meglepő.
Hova utazunk?
Nem mindegy az sem, hogy pontosan mi az úticélunk. Az extrém sportoknak természetesen Magyarországon is hódolhatunk, ha azonban nem hagyjuk el az országot, inkább a balesetbiztosítás lesz a nekünk való konstrukció. Az utasbiztosítás hatálya azonban nem feltétlenül terjed ki minden külföldi országra: jelenleg jó eséllyel nem tudunk ilyen szerződést kötni ha Oroszországba, Fehéroroszországba, esetleg Ukrajnába szeretnénk ellátogatni. Európán kívüli országok felkeresése esetén számítsunk arra, hogy pótdíj vagy emelt biztosítási díj fizetésére lehetünk kötelezettek.
Mit viszünk magunkkal?
Ha értékesebb tárgyakat is rejt a csomagunk, különösen fontos lehet a poggyászvédelem, ami az elvesztett, ellopott, megrongálódott, esetleg a későn megérkező csomag esetén nyújt kártérítést. Ha sporteszközöket viszünk magunkkal, mindenképpen nézzünk utána annak, hogy az adott biztosítás ezekre is kiterjed-e.
Vigyázzunk magunkra!
Egy utazásnak nem az aggodalomról, hanem a pihenésről, a kikapcsolódásról kell szólnia. Fontos tehát, hogy elengedjük magunkat, ez azonban nem jelenti azt, hogy nem kell felkészülni a váratlan helyzetekre. Kisebb balesetek bármikor előfordulhatnak, különösen igaz ez akkor, ha a nyaralás során sportolni is szeretnénk.
Egy kéztörés vagy egy bokaficam persze rontani fog az utazás élményén, ha azonban nem készülünk fel előre, akkor ezen kívül komoly költségekre is számítanunk kell. Ezt az összeget valószínűleg kellemesebben is el tudjuk költeni, ezért ne bízzunk a vakszerencsében: a készülődést kezdjük egy, az igényeinknek tökékéletesen megfelelő utasbiztosítás megkötésével, így nyugodt szívvel vághatunk bele a nyaralásba.
Ez a cikk egy fizetett promóció, támogatott tartalom, megrendelője a K&H Bank Zrt. A cikkben hivatkozott termék vagy termékek részletei és feltételei a K&H Bank személyes ügyfélpontjain és honlapján (www.kh.hu) érhetőek el.